Dokarmianie dolistne tych roślin najlepiej jest wykonać dwukrotnie: pierwszy raz w fazie 6–8 liści, drugi raz przed kwitnieniem. Kwitnących bobowatych już nie dokarmiamyMarek Kalinowski/Canva
StoryEditorUprawa

Kiedy i jak dokarmiać rośliny bobowate molibdenem i borem?

18.06.2024., 08:30h
Wszystkie gatunki roślin bobowatych mają zwiększone zapotrzebowanie na: bor, molibden, żelazo, kobalt, miedź. Które z tych składników są najważniejsze?

Szczególne znaczenie w rozwoju tych roślin ma molibden i bor. Ich dostarczenie to minimum strategii dokarmiania dolistnego bobowatych.

Kiedy dokarmiać bobowate?

Najczęściej zalecanym terminem jest początek pąkowania, najpóźniej przed kwitnieniem. Zalecana porcja molibdenu to 0,04 kg/ha, a boru 0,2 kg/ha. Molibden można także stosować w formie dodatku do nitraginy przy zaprawianiu nasion. W tym sezonie możliwe jest jeszcze dokarmianie soi, której późniejsze odmiany kwitną po połowie czerwca, ale ogólne zalecenia przydadzą soię w następnych sezonach.

Kiedy rozpocząć dokarmianie dolistne bobowatych w trzech terminach?

Molibden i bor są dla bobowatych najważniejsze, ale warto stosować nawozy kompletne dedykowane tym uprawom z dłuższą listą mikroelementów. Oczywiście każdy wjazd kosztuje, ale lepsze efekty uzyskamy stosując mniejsze stężenia składników, ale w trzech zabiegach.

Dokarmia...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 02:03