Nowy nawóz od Grupy Azoty. Ma specyficzny kolor, ale po co?Paweł Mikos
StoryEditorNawóz

Nowy nawóz od Grupy Azoty. Ma specyficzny kolor, ale po co?

16.09.2024., 10:40h

Jest nowy nawóz od Grupy Azoty. Dzięki niemu rolnicy wzbogacą swoje nawożenie polowe o mikroelementy komplementarne. Jak się nazywa nowość?

Jaki ma skład nowy nawóz od Grupy Azoty?

Grupa Azoty poszerzyła swoją ofertę o nowy nawóz. Jest to nowa odsłona RSM, czyli popularnego roztworu saletrzano mocznikowego, wzbogacona o miedź, molibden i bor. Ponadto nawóz zawiera unikalny znak identyfikacyjny, który świadczy o jego polskim pochodzeniu.

Nowy nawóz od Grupy Azoty w kolorze niebieskim

Jak się okazuje, Grupa Azoty zadbała o unikatowość nawozu, barwiąc go na niebiesko. Celem tego zabiegu jest zapobieganie importowi nawozów słabej jakości. Producent zwraca uwagę na to, że na rynku obserwowany jest proceder dodawania do nawozu wody, która obniża zakładane stężenie.

Nowy nawóz stanowi również odpowiedź na zwiększające się oczekiwania rolników względem rynku nawozów. Nowoczesne rolnictwo wymaga od nich optymalizacji ilości najważniejszych składników pokarmowych, w tym mikroelementów.

– W ramach całego segmentu Agro Grupy Azoty prowadzimy szereg działań zmierzających do zwiększenia atrakcyjności oferty. Obejmują one optymalizację kosztów, poprawę relacji handlowych z naszymi kontrahentami, ale również dostosowywanie portfolio produktowego do oczekiwań rynku. RSM® OPTIMA poza walorami mikroelementowymi będzie miało niepowtarzalną barwę. Mamy wiele informacji o próbach podrabiania produktu, importowanego roztworu nietrzymającego stężenia N%, dlatego chcemy umożliwić rolnikom łatwą identyfikację pochodzenia naszego produktu. Naszym celem jest, aby rolnicy mieli pewność, że wybierając jasnoniebieski nawóz, decydują się na produkt najwyższej jakości od krajowego producenta – mówi Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny m.in. za obszar Agro, Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy Hubert Kamola.

Nowy skład nawozu RSM

Nowa wersja nawozu RSM zawiera miedź, a właściwie pierwiastek w postaci chelatu miedzi, będący wartościowym mikroskładnikiem wykorzystywanym przez rośliny do transportu wody i składników pokarmowych, który wpływa na lepszą przyswajalność azotu na każdym etapie wegetacji, zapewniając w nawozie obecność wszystkich trzech form azotu: amonowej, azotanowej i amidowej.

image
Nowy nawóz od Grupy Azoty - RSM Optima
FOTO: Grupa Azoty

W jakich momentach wzrostu uprawy będzie mógł być stosowany nawóz?

– Zastosowanie wspomnianych trzech form azotu w odpowiednich proporcjach to rozwiązanie pozwalające na stosowanie roztworu na szeregu upraw zarówno w nawożeniu przedsiewnym, jak i pogłównym. Obok wspomagającej rozwój roślin miedzi wraz z nawozem do gleby trafią także takie mikroskładniki jak bor i molibden. Pierwszy z nich pozytywnie wpływa m.in. na prawidłowy wzrost i rozwój roślin oraz zwiększenie efektywności pobierania składników odżywczych. Z kolei molibden jest odpowiedzialny za gospodarkę azotową roślin, a także poprawia odporność na warunki atmosferyczne i choroby – czytamy w komunikacie Grupy Azoty.

Jak zapewnia producent, nowy RSM sprawdzi się w uzyskiwaniu wyższych plonów w niemalże wszystkich uprawach: od zbóż ozimych i jarych, poprzez rzepak ozimy, kukurydzę, buraki cukrowe, ziemniaki, rośliny bobowate, użytki zielone, aż po rośliny warzywnicze i sadownicze.

Przeczytaj również:

image
Nawozy

Dramatyczny apel pracowników Grupy Azoty Puławy do premiera. "Stoimy kilka milimetrów nad przepaścią"

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Grupa Azoty

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. październik 2024 17:12