Pixabay/Canva
StoryEditor

Nowa ustawa o biopaliwach dobra dla rolników. Ogromny wzrost sprzedaży zbóż i rzepaku

24.06.2023., 16:30h
Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu. Przygotowana w MRiRW regulacja wesprze rozwój biogazowni rolniczych i jest ważnym aktem prawnym dla sektora biopaliw transportowych bezpośrednio powiązanego z rolnictwem.

Wejście w życie uregulowań z początkiem 2024 roku istotnie wzmocni wykorzystanie biokomponentów w Polsce rozszerzając jednocześnie tę część rynku zbytu dla producentów rzepaku i kukurydzy. Ustawa przewiduje wdrożenie benzyny E10 w miejsce dotychczasowej E5, w ramach benzyny RON95, zwiększając w niej udział bioetanolu, jak również ustanawia poziom oraz sposoby realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego dla biopaliw, a także obligatoryjnego blendingu.

Dzięki ustawie o biopaliwach Polska dogoni Europę

26 maja 2023 roku to wielki dzień przełamywania wieloletnich impasów w krajowej legislacji biopaliwowej. Po ponad dekadzie dyskusji na temat benzyny E10 wreszcie doganiamy resztę Europy, co daje nowy, jakże oczekiwany impuls gospodarczy polskim gorzelniom rolniczym i zakładom spirytusowym, a wraz z nimi rolnikom. E10 to bowiem co najmniej 200 tys. m3 bioetanolu i ponad 500 tys. ton zbóż więcej na polskim rynku paliwowym. Szczególne uznanie za determinację i dotrzymanie słowa należą się tutaj wiceministrowi rolnictwa Januszowi Kowalskiemu – powiedział Łukasz Karmowski, prezes zarządu Związku Gorzelni Polskich.

Nowe przepisy o benzynie E10 pozwolą zagospodarować nawet 2,5 mld ton nasion rzepaku

Uchwalona ustawa, to bardzo kompleksowe rozwiązanie dla polskich biopaliw, ponieważ wdrażając E10 pomyślano jednocześnie o stabilizacji krajowego rynku biodiesla. Co więcej, dzięki odpowiednim rozwiązaniom w zakresie opłaty zastępczej i współczynnika redukcyjnego NCW, a także uregulowaniu kwestii blendowania estrów w oleju napędowym, producenci rzepaku mogą liczyć, że branża olejowo-estrowa będzie w stanie w przyszłym roku zagospodarować nawet do 2,5 mln ton nasion, co na pewno powinno być dobrym sygnałem dla tej części rynku rolnego – dodał Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Marek Kalinowski

fot. Pixabay/Canva

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 25/2023 na str. 23. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 02:52