StoryEditorPozostałe rośliny

Odmiana grochu odporna na wyleganie i dobrze plonuje na Północy

21.05.2020., 09:05h
Groch można uprawiać w całej Polsce, Listy Odmian Zalecanych grochu utworzyły w tym roku wszystkie województwa z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego. Co nie oznacza, że na Warmii i Mazurach nie uprawiamy grochu.
Odwiedziłam gospodarstwo rolne Włodzimierza Opalanko w miejscowości Gaj (gmina Sępopol) na północnym wschodzie, gdzie klimat jest bardziej surowy. A część pól należących do gospodarstwa, leży w pobliżu granicy państwowej z obwodem kaliningradzkim.

Groch Arwena odporny na wyleganie

W gospodarstwie w Gaju groch siewny gości na polach po raz drugi, właściciel zdecydował się na tę samą odmianę, ponieważ w tamtym roku sprawdziła się w stu procentach. Jest to odmiana Arwena z hodowli Danko, która w ubiegłym roku dała średni plon z hektara na poziomie 4 ton. Jan Trojanowski, kierownik gospodarstwa wspomina, że łan był zwarty i bardzo mocno splątany wąsami, jak w jednym miejscu poruszyło się, parę metrów dalej łan też się ruszał, dzięki temu trzymał się do samego końca. Wysoka odporność na wyleganie jest jedną z cech charakterystycznych odmiany Arwena. Warto zaznaczyć, że rośliny są nieco niższe od średniej i mają sztywną łodygę. Podczas zbioru poniesiono minimalne straty w plonie.

W tamtym roku pogoda na naszym terenie sprzyjała uprawie grochu. Kiedy potrzebny był deszcz, to padało, najwięcej w maju i czerwcu, kiedy miał...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. czerwiec 2023 03:38