StoryEditorPszenica

Opóźniony siew pszenicy po kukurydzy. Jakie odmiany wybrać?

03.10.2022., 22:10h
Podczas tegorocznych Pól Top Farmera 2022, które odbyły się w gospodarstwie Agro-Funduszu Mazury Sp. z o.o. w Drogoszach, wyraźnie widać było większe zainteresowanie rolników odmianami pszenic przeznaczonymi do opóźnionych siewów.

Taka sytuacja z jednej strony wynika z coraz większej powierzchni uprawy kukurydzy na ziarno, ale z drugiej strony, ze specyfiki regionu i dużych problemów z wyczyńcem polnym. To dzieje się na dobrych, mocnych stanowiskach, gdzie w płodozmianie królują zboża.

Pamiętajmy, że kukurydza jest trudnym przedplonem dla zbóż 

Wyczyniec jest tak trudnym do zwalczenia chwastem, ponieważ wschodzi w 80 proc. jesienią i w 20 proc. wiosną w zależności od tego jak sprzyjające są warunki pogodowe. A im wcześniej wzejdzie, tym będzie miał większe możliwości krzewienia się i tym bardziej będzie agresywny w stosunku do rośliny uprawnej.

Rolnicy wiedzą, że same herbicydy nie są w stanie zwalczyć odpornej miotły zbożowej i odpornego wyczyńca, dlatego na początku stawiają na dobrze przemyślaną agrotechnikę, w której pług, nieco opóźniony i gęstszy siew zbóż, osłabiają konkurencyjność wyczyńca i innych uciążliwych chwastów.

Ostatnie lata pokazują, że gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej coraz częściej decydują się na uprawę kukurydzy na ziarno. Dzięki temu urozmaicają płodozmian i mają uprawę, która w ostatnich latach ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 14:48