StoryEditorkukurydza

Pierwsze wnioski z uprawy kukurydzy pod folią pod Braniewem. Jakie są plusy tej metody?

13.01.2023., 12:01h
W ubiegłym roku w 39 numerze TPR pisaliśmy o technologii uprawy kukurydzy na ziarno pod folią, którą testowało Gospodarstwo Rolne Bemowizna należące do Agro-Sieci Sp. z o.o. zlokalizowane w powiecie braniewskim.

Obiecałam, że wrócimy do tematu, a Marek Nowicki sprawujący nadzór nad plantacją zadeklarował, że podzieli się wynikami po zbiorze kukurydzy. Technologia budzi wiele skrajnych emocji, najczęściej rolnicy z góry przekreślają ten sposób uprawy, bo słyszeli, że folia biodegradowalna jest bardzo droga.

Jakie są zalety uprawy kukurydzy pod folią ?

W kolejnych lustracjach plantacji kukurydzy towarzyszył mi dr inż. Marek Nowicki, który w latach 2005 – 2021 roku był kierownikiem odwiedzanego gospodarstwa. Pan Marek podczas poprzedniego spotkania wyjaśnił, że siejąc kukurydzę pod folią liczyli przede wszystkim na szybszy zbiór i niższą wilgotność ziarna. Naturalne zbicie wilgotności pozwoliłoby zmniejszyć koszty suszenia, bo gospodarstwo sprzedaje tylko kukurydzę suchą. Oczywiście im wyższy plon, tym lepiej, ale zbicie nadmiernej wilgotności kosztuje. Możliwość szybszego zbioru kukurydzy pod folią ma duże znaczenie z uwagi na planowany siew pszenicy ozimej.

Przypomnijmy, że doświadczenie przeprowadzono na SY Calo FAO 220 – 230. Ciekawa odmiana tolerująca wczesne siewy i gleby wolniej nagrzewające się wiosną. Wyróżniająca się wysokim i stab...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 18:01