StoryEditorwiadomości z branży

Pola Klasy S Syngenta dostępne online

05.05.2020., 14:05h
Spotkań polowych firmy Syngenta nikomu nie trzeba przedstawiać. W tym roku Pola Klasy S obchodzą okrągłe 15. urodziny i z tej okazji firma uruchamia specjalny serwis internetowy, dający rolnikom możliwość odwiedzenia poletek pokazowych bez opuszczania własnego gospodarstwa.
No cóż – z uwagi na epidemię koronawirusa to na tę chwilę najlepsze i jedyne rozwiązanie. Warto przygotować się na takie multimedialne odwiedziny. Projekt Pola Klasy S Online to esencja wszystkiego, co rolnicy znają z tradycyjnych warsztatów polowych. Jednak dzięki możliwościom, jakie dają nowe technologie, lustracja pól, obserwacja kolekcji odmian upraw polowych, zapoznanie się z wynikami doświadczeń, a przede wszystkim skorzystanie z porad ekspertów, możliwe jest niemal od początku sezonu bez wychodzenia z domu.

Nowoczesne rolnictwo cyfrowe

Serwis Online Pola Klasy S dostępny jest pod adresem: www.syngenta.pl/polaklasys. Jak działa eksperci Syngenta, wyposażeni w drony i kamery, odwiedzają siedem różnych lokalizacji, znanych rolnikom z tradycyjnych dni pola i relacjonują na bieżąco przebieg wegetacji, efekty zastosowanej ochrony i nawożenia oraz przedstawiają rekomendacje dot. zabiegów zależnie od stanu upraw, presji szkodników i pogody. Odpowiadają także na bieżąco na pytania użytkowników.

Zaglądamy pod każdą roślinę, sprawdzamy każdy korzeń i każde źdźbło – jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Naszą ambicją jest pokazanie okresu wegetacji w wirtualnej formie – zapewnia Jarosław Rawski, ekspert techniczny Syngenta.

Na potrzeby projektu Pola Klasy S Online, firma stworzyła specjalną stronę internetową, która stanowi swoistą multimedialną bibliotekę rolniczą. Firma regularnie publikuje na niej materiały filmowe, a Internauci dostają komplet informacji pomagających im w bieżącym zarządzaniu swoim gospodarstwem. Zyskają również dostęp do eksperckich porównań skuteczności różnych rozwiązań ich wpływu na wysokość plonowania.

Wszystkie najpotrzebniejsze informacje dostępne są za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Pola Klasy S Online mają uzbroić każdego użytkownika serwisu w solidną dawkę wiedzy i praktyczne narzędzia do zastosowania na własnym polu. To też kolejny, po wprowadzonych niedawno aplikacjach mojeINFOPOLE i NIEWYLEGAJ, krok firmy Syngenta w kierunku nowoczesnego rolnictwa cyfrowego.

MojeINFOPOLE jako asystent każdego rolnika

Moje INFOPOLE pełni funkcję codziennego asystenta każdego rolnika.Asystenta, który poinformuje o zagrożeniach upraw roślinnych w danej okolicy, podpowie, w jaki sposób najlepiej je zabezpieczyć oraz powiadomi czy warunki klimatyczne pozwalają na wykonanie zabiegu ochronnego. Obsługa aplikacji jest intuicyjna i wyjątkowo wygodna, a wszystkie najważniejsze funkcjonalności są dostępne w zasięgu kilku kliknięć. Raporty zagrożeń i ochrona roślin. Jedną z głównych funkcjonalności mojeINFOPOLE są rzetelne raporty o zagrożeniach upraw roślinnych oparte na podstawie danych ze stacji CelverFarm. Monitorowany jest teren całego kraju, a informacje podawane są dla upraw zbożowych, rzepaku i kukurydzy. Każde istotne zagrożenie jest opisane w obszernej bazie agrofagów obejmującej chwasty, choroby grzybowe oraz szkodniki.

Natomiast aplikacja NIEWYLEGAJ, opiera się na połączeniu wiedzy z informacjami na temat danej plantacji. Użytkownik po uruchomieniu aplikacji wybiera gatunek rośliny i wskazuje podatność odmiany na wyleganie albo wybiera odmianę z dostępnej listy. Kolejny krok to wybór konkretnej fazy rozwojowej BBCH, w której aktualnie znajduje się uprawa. Dzięki tym informacjom oprogramowanie przygotuje rekomendacje odnośnie ew. zalecanych produktów i zabiegu. W dalszej kolejności użytkownik ocenia obsadę roślin po zimie oraz wskazuje, czy uprawa według jego wiedzy wymaga dokrzewiania, czy nie. Te informacje wykorzystywane są na dalszym etapie podczas przygotowywania zaleceń. Jak widać, warto zajrzeć na stronę internetową Syngenta, skorzystać z nowych aplikacji i innych rozwiązań cyfrowego rolnictwa.

Marek Kalinowski
Zdjęcie: Archiwum
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 17:55