StoryEditorChoroby

Poznajemy choroby – fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni

03.02.2018., 15:02h
W tym roku opisywaliśmy już biologię groźnych podsuszkowych – łamliwości podstawy źdźbła oraz zgorzeli podstawy źdźbła. Do tej trójki najgroźniejszych należy także fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.
Występowanie tej choroby, której sprawcami są grzyby z rodzaju  Fusarium skutecznie ogranicza poprawne zmianowanie i agrotechnika. Najważniejszy w ograniczaniu sprawców choroby jest umiarkowany udział zbóż w zasiewach, prawidłowy płodozmian,  staranne przyoranie resztek pożniwnych i niszczenie samosiewów zbóż i chwastów jednoliściennych.

Poraża korzenie i źdźbła

Porażeniu przez grzyby fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni ulegają korzenie i podstawa źdźbła. Przenoszenie patogenów następuje z materiałem siewnym i dlatego duże znaczenie w ograniczaniu ma siew zdrowego i dobrze zaprawionego materiału siewnego. Głównym źródłem infekcji jest grzybnia żyjąca saprofitycznie w glebie na resztkach roślin zbożowych.

Stopień porażenia pszenicy ozimej fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła i korzeni  zależy mocno od warunków pogody. Sprawcy rozwijają się w szerokim zakresie temperatur od 0 do 20 st. C i sprzyja im wilgotna gleba. Sprzyja, ale nawet przy  niedoborze grzyby  mogą się rozwijać. Warto zaznaczyć, że obok destrukcyjnego działania mrozów często to fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni razem z innymi chorobami podsuszkowymi jest przyczyną dużych strat w obsadzie roślin po zimie.



  • Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni może objawiać się zbrązowieniem całej podstawy źdźbła i korzeni. Jednak pierwszym zauważalnym objawem choroby jest  brązowienie pochew liściowych. Są to brunatne lub brązowe smugi, kreski, nieregularne plamy

Zainfekowane przez sprawców choroby pochwy liściowe zmieniają barwę z zielonej na brązową. Początkowo mogą to być brunatne lub brązowe smugi, kreski oraz plamy nieregularnego kształtu. Niekiedy można obserwować zbrązowienie całego obwodu podstawy źdźbła i korzeni, a objawy mogą wystąpić na  wyższych międzywęźlach i na kolankach. Końcowym etapem fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni jest, przedwczesne zamieranie porażonych pędów i tak zwane bielenie kłosów.

Ograniczanie przy okazji T1

Chemiczne ograniczanie choroby zalecane jest na etapie siewu przez zaprawianie matreriału siewnego, a w okresie wegetacji w fazie od początku strzelania w źdźbło do fazy 1. kolanka. Zabiegi chemiczne ograniczające chorobę wykonuje się w tym samym terminie jak przy łamliwości źdźbła i szeregu innych chorobach zwalczanych pierwszym zabiegiem fungicydowym.

Substancjami czynnymi ograniczającymi są strobliluryny, triazole i benzimidazole. Chemiczne zwalczanie fuzaryjnej zgorzeli, jest utrudnione ze względu na sposób zimowania  w postaci grzybni sprawców w glebie lub grubościennych zarodników na resztkach pożniwnych. Ponadto, sprawcy tej choroby mogą infekować zboża w ciągu całego okresu wegetacyjnego wywołując fuzariozę na liściach i ostatecznie na kłosach.

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 23:05