StoryEditorRzepak

Pozytywne efekty łaskawej zimy i jesiennego nawożenia w uprawach rzepaku ozimego

18.03.2020., 11:03h
Minęło  pięć miesięcy i, tak jak obiecaliśmy, wracamy na plantację rzepaku do gospodarstwa państwa  Peciów do Lipówki. Jest 5 marca, piękny słoneczny dzień, temperatura powietrza wynosi 13oC, temperatura gleby w strefie korzeniowej to 2,9oC. Zmierzyliśmy od razu orientacyjne pH gleby, jest ono na poziomie 6,5 więc nie ma się o co martwić, można tylko gospodarza pochwalić, że tak dba o swój warsztat pracy.
Rzepak przezimował bardzo dobrze, choć ciężko w tym sezonie wegetacyjnym mówić o zimie. Jesienią zbudował rozetę z 8–10, a niektóre rośliny miały nawet do 12 liści, czyli wszedł w okres spoczynku w fazie optymalnej. Ma dobrze wykształcony system korzeniowy, więc sięgnie głębiej dzięki temu roślina jest przygotowana, że podczas suszy, a przynajmniej w jej początkowym okresie, da sobie radę, ponieważ będzie pobierała wilgoć z głębszych warstw gleby.

Nawóz Korn-Kali uzupełnia potas, magnez i siarkę bezpośrednio przyswajane przez rośliny

Na korzeniu nie znaleźliśmy żadnych zmian przymrozkowych, nie ma również żadnych uszkodzeń pośmietkowych, korzeń jest jasny, biały i zdrowy. Miejscami widać już pojedyncze, nowe odrosty, które świadczą o tym, że wegetacja ruszyła i roślina zaczęła już pobierać wodę i składniki pokarmowe. W rozecie pojawiły się nowe jasne listki. Stożek wzrostu zaczyna się wydłużać, warto podkreślić, że jesteśmy w tej trochę chłodniejszej części Polski. Jan Gurzyński, przedstawiciel regionalny Intermag, który ostatnio lustrował pola na Kujawach, powiedział, że stożek wzrostu na niektórych roślinach był już...
Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 04:15