StoryEditorwiadomości z branży

Prof. Roman Kierzek nowym dyrektorem IOR

30.03.2022., 11:03h
Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk dnia 28 marca 2022 roku powołał dr. hab. Romana Kierzka, prof. IOR – PIB, na stanowisko Dyrektora Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Kim jest nowy Dyrektor IOR?

Prof. Kierzek jest herbologiem

Porf. Roman Kierzek jest wybitnym ekspertem w dziedzinie herbologii, czyli nauki będącej jednym z działów ochrony roślin. Herbologia zajmie się biologią, ekologią oraz zwalczaniem chwastów. Prof. Kierzek był także kierownikiem Zakładu Herbologii i Techniki Ochrony Roślin.

Wyżej wspomniana herbologia bada takie zagadnienia jak:

  • konkurencyjność chwastów w stosunku do roślin uprawnych,
  • szkodliwość chwastów oraz progi ich szkodliwości,
  • kompensacja i rejonizacja chwastów,
  • ocena biologicznej skuteczności działania herbicydów oraz ich mieszanek w zależności od przebiegu pogody, warunków glebowych i stopnia zachwaszczenia,
  • metody zwalczania chwastów,
  • badania wrażliwości odmianowej roślin uprawnych na herbicydy, skutki uboczne oraz skutki ekologiczne, ich pozostałości w środowisku, integrowana ochrona roślin

Ochorna roślin ważna jak nigdy dotąd

Ostatnie pół roku było czasem wytężonej pracy, ale również obserwacji i analizy, w jakim kierunku powinien zmierzać Instytut Ochrony Roślin – PIB, jakie aspekty jego działalności powinny być szczególnie rozwijane, na przykład w kontekście strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Polskie rolnictwo musi radzić sobie z wieloma wyzwaniami, począwszy od zmian legislacyjnych, poprzez klimatyczne, na sytuacji geopolitycznej skończywszy. W każdym z tych aspektów ochrona roślin i wiążące się z nią zapewnienie żywności społeczeństwu, stają się coraz ważniejszym czynnikiem w kształtowaniu społecznego dobrobytu. I na opracowaniu rozwiązań, które będą odpowiedzią na te wyzwania, będziemy się w najbliższym czasie koncentrować – wyjaśnił dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB, Dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie IOR-PIB

Fot. IOR w Poznaniu

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 06:19