StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy domagają się dłuższego czasu na przyoranie obornika

06.02.2023., 09:02h
Grzegorz Leszczyński, Prezes PIROL, w imieniu samorządu rolniczego woj. podlaskiego, przyłącza się do apelu Rady Powiatowej PIR w Augustowie z ws. wydłużenia możliwości przeorania w ciągu 24 godzin w zakresie ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzania składnikami odżywczymi

Chodzi o możliwość wymieszania obornika na gruntach rolnych w ciągu 24 godzin od aplikacji, a nie tak jak to jest w przepisach – 12 godzin. Jakie są argumenty PIROL?

Ważna jest organizacja pracy w gospodarstwie

Mimo, że przeoranie obornika w ciągu 12 godzin od aplikacji to najlepsze rozwiązanie, które pozwala na zredukowanie ilości amoniaku uwolnionego do atmosfery. W rzeczywistości nie jest to takie proste do wykonania w tak krótkim czasie.

Na Podlasiu występuje znaczne rozdrobienie działek rolnych, które bywają znacznie oddalone od gospodarstwa. Ponadto w strukturze województwa dominują małe i średnie gospodarstwa rolne, których obsługą zajmuje się zazwyczaj jedna osoba. Należy dodając do tego wykonywanie codziennych obowiązków w gospodarstwie, np. obrządków i karmienie zwierząt.

Ponadto, aby móc przeorać zaaplikowany obornik, należy dysponować odpowiednimi maszynami, a na dowód wykonania zadania w przeznaczonej do tego aplikacji należy wstawić zdjęcie z oznaczoną lokalizacją. Technologia ta wymaga nowoczesnego telefonu komórkowego z dostępem do Internetu. Nie każdy rolnik, zwłaszcza ze starszego pokolenia, potrafi się takim narzędziem posługiwać.

Nie każdy powód spóźnienia przeorania obornika przez rolnika jest od niego zależny

Co więcej, jak czytamy we wniosku Podlaskiej Izby Rolniczej, rolnicy nie są w stanie przewidzieć wszystkich czynników, które mogą utrudnić wykonanie zadania. Chodzi o sytuacje niezależne, np. nagła awaria maszyny, której nie da się przewidzieć.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 13:58