Pamiątkowe zdjęcie wszystkich 10 laureatów w kategoriach Rolnik i Firma z dyrekcją i doradcami WMODR w OlsztynieMonika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorUprawa

Rolnicy na medal z Warmii i Mazur. Kto wygrał Agroligę 2024?

01.11.2024., 13:00h

Na początku października w Olsztynie odbyła się Gala Finałowa Konkursu Agroliga 2024, zorganizowana na szczeblu wojewódzkim przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Kto zwyciężył?

Uczestników gali przywitał Mateusz Cygan, dyrektor WMODR w Olsztynie, podkreślając jako rolnik, jak ważną rolę pełni ich ciężka, często monotonna, ale wymagająca wielu poświęceń praca. Praca, która zasługuje na szczególne uznanie całego społeczeństwa, bo to właśnie praca rolnika zapewnia nam bezpieczeństwo żywnościowe.

Mistrzowie wojewódzkiego etapu AgroLigi 2024 w kat. Rolnik

Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 17 uczestników, spośród których uhonorowano 10 laureatów w kategoriach Rolnik i Firma. Warto wspomnieć, że każdy kto decyduję się przystąpić do tego typu konkursu wyróżnia się nie lada odwagą, ponieważ akceptując warunki wie, że musi poddać się szczegółowej ocenie komisji z zewnątrz. Trzeba pokazać, co jest w gospodarstwie, jak funkcjonuje na co dzień, jakie osiąga wyniki. A jak wiadomo, każda ocena wiąże się ze stresem.

Mistrzami wojewódzkiego etapu AgroLigi 2024 w kategorii Rolnik zostało Gospodarstwo Rodzinne Wójcik prowadzone przez Grażynę i Zbigniewa Wójcików wraz z synami. Jest to jedno z najnowocześniejszych gospodarstw rolno-hodowlanych specjalizujących się w hodowli trzody chlewnej. Warto wspomnieć, że państwo Wójcikowie są jedynymi rolnikami, u których prowadzona jest hodowla w cyklu zamkniętym w powiecie piskim.

image
Mistrzowie Agroligi 2024 w kategorii Rolnik – Grażyna i Zbigniew Wójcikowie prowadzący rodzinne gospodarstwo w miejscowości Gaudynki w gminie Orzysz (pow. piski)
FOTO: Monika Kopaczel-Radziulewicz

Podczas prezentacji gospodarstwa właściciel wspominał, że początki sięgają 1978 roku, kiedy to z żoną kupili gospodarstwo o powierzchni 19 ha i zajęli się hodowlą bydła mlecznego (20 krów) i trzody chlewnej 10 loch. Pod koniec 2004 roku zapadła decyzja o rezygnacji z bydła mlecznego i rozwoju produkcji trzody chlewnej. I to była dobra decyzja.

Dziś rodzina gospodaruje na powierzchni 150 ha, posiada 80 loch z roczną produkcją ok. 1500 tuczników. Gospodarstwo cały czas stawia na rozwój i modernizację. W imponującym parku maszynowym jest 6 ciągników, z czego 3 z systemem nawigacyjnym, poza tym kombajn zbożowy, opryskiwacz z systemem nawigacyjnym, agregat uprawowy do uprawy bezorkowej, agregat uprawowo-siewny, wóz asenizacyjny, roztrząsacz obornika.

Wicemistrzowie AgroLigi 2024 w kat. Rolnik

Tytuł wicemistrzów AgroLigi 2024 w kategorii Rolnik zdobyło Gospodarstwo Rodzinne Pałyska prowadzone przez Katarzynę i Marcina Pałysków oraz rodziców Danutę i Janusza Pałysków. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Konity, w gminie Kiwity. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. W stałym doju jest ok. 100 krów, których roczna wydajność przekroczyła 10 tys. kg mleka i systematycznie wzrasta. Hodowcy nie planują powiększenia stada. Ten poziom jest wystarczający, bo trzeba zachować jakość, a nie iść na ilość. Gospodarują na 150 ha ze strukturą zasiewów podporządkowaną pod potrzeby stada, więc dominuje kukurydza, lucerna i trawy. Na sprzedaż uprawiana jest pszenica i rzepak.

Dodatkowo Katarzyna Pałyska z wielkim zaangażowaniem prowadzi zagrodę edukacyjną "Farma Odkrywców – Survival na wsi". Jest to miejsce, gdzie dzieci mogą odkrywać wieś. Uczestniczą w zajęciach, a podczas zabawy poznają na czym polega praca rolnika i jak wygląda codzienne życie w gospodarstwie rolnym. Poznają zwierzęta i ich zwyczaje (m.in. krowy, kozy, kury), karmią je, a podczas zabawy w naturalny sposób uczą się samodzielności i współpracy.

image
Wicemistrzowie Agroligi 2024 w kategorii Rolnik to Gospodarstwo Rodzinne Pałyska, prowadzone przez Katarzynę i Marcina Pałysków wraz rodzicami Danutą i Januszem Pałyskami. Od lewej Janusz, Marcin i Katarzyna oraz Mateusz Cygan, dyrektor WMODR w Olsztynie
FOTO: Monika Kopaczel-Radziulewicz

Mistrzowie Agroligi wojewódzkiej w dwóch wybieranych kategoriach reprezentowali będą województwo warmińsko-mazurskie na szczeblu krajowym, gdzie w ostatnich latach osiągają duże sukcesy. W 2022 roku mistrzowie wojewódzkiej Agroligi w kategorii Rolnik Marzena i Jacek Szulwicowie z miejscowości Groszki (pow. działdowski) zostali wicemistrzami krajowymi. Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy mistrzowie Agroligi 2023 Katarzyna i Daniel Maliccy, właściciele gospodarstwa rolnego położonego w miejscowości Komalwy, w gminie Świątki, także zdobyli tytuł wicemistrzów Polski w kategorii Rolnik.

Mistrz etapu wojewódzkiego AgroLigi 2024 w kat. Firma

Mistrzem etapu wojewódzkiego Agroligi 2024 w kategorii Firma został Sowul & Sowul Sp. z o.o. Rodzinna firma założona w 2003 r. dzięki zaangażowaniu Przemysława, Mieczysława i Grzegorza Sowulów.

Patryk Pawlak, dyrektor handlowy związany z firmą od 14 lat, podczas prezentacji firmy na Gali Finałowej wyjaśnił, że podstawową działalnością firmy jest produkcja mieszanek traw pastewnych oraz mieszanek gazonowych, reprodukcja oraz kontraktacja. Kontraktacja nie ogranicza się tylko do traw, kontraktowane są także zboża i bobowate grubonasienne.

Sowul & Sowul to innowacyjne rozwiązania. Patryk Pawlak podkreślił, że firma jako pierwsza wprowadziła na rynek mieszankę zbóż jarych. Promuje i pokazuje duże możliwości związane z uprawą lucerny i jej mieszanek. Od lat dbają, by jakość przodowała i była ich wyróżnikiem na tle innych firm nasiennych. Ale firma to przede wszystkim ludzie, wśród pracowników przeważają młode osoby pochodzące z gospodarstw rolnych, wykształcone w kierunku rolniczym. Kadra wciąż podnosi swoje kompetencje i kwalifikacje, ponieważ celem i misją firmy jest także edukowanie, pokazywanie właścicielom gospodarstw nowych rozwiązań i wprowadzanie innowacji do rolnictwa.

– Współpracujemy nie tylko z rolnikami z rejonu Warmii i Mazur, ale także z plantatorami z całej Polski. Wiele produktów, które mamy dziś w ofercie powstało jako wspólny pomysł zaangażowanych i współpracujących z nami rolników oraz kadry naukowej m.in. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Początkowo siedziba firmy mieściła się w Iławie, następnie w Olsztynie, a od 2009 roku gówna siedziba mieści się w Biskupcu, dzięki kupieniu Centrali Nasiennej – wyjaśnia Patryk Pawlak.

Mistrz Agroligi w kategorii Firma nieustannie stawia na rozwój i modernizację. Od 2013 roku firma posiada własne akredytowane laboratorium. W kolejnych latach wybudowano magazyny, a w 2021 r. przy wsparciu środków unijnych powstała nowa linia do czyszczenia nasion traw i bobowatych grubonasiennych. W ubiegłym roku firma z Biskupca dołączyła do grupy Rolimpex.

Zobacz również: Rolnicy z Podlasia wygrali AgroLigę 2023. "Jesteście wzorem dla innych"

WMODR doposażony 16-hektarową działką

Podczas finałowej gali uczczono ogromny sukces Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. 3 października br. WMODR w Olsztynie przejął nieodpłatnie od KOWR Oddział Terenowy w Olsztynie, działki w gminie Purda k. Olsztyna o powierzchni 16 ha.

Iwona Żendarska, dyrektor KOWR w Olsztynie poinformowała, że przekazanie jest doposażeniem Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jest to rozległy teren, na którym powstanie Nowoczesne Centrum Targowo-Wystawiennicze i Rolniczy Park Technologiczny. Będą tam zakładane poletka doświadczalne wybranych gatunków upraw, żeby rolnicy w każdej chwili mogli przyjechać, sprawdzić i porównać, jak dane odmiany sprawdzają się w naszych warunkach. Do dyspozycji będą także eksperci. To istotny krok na drodze do rozwoju zrównoważonego rolnictwa, wspierania lokalnych rolników i wzmocnienia gospodarki Warmii i Mazur.

Przeczytaj również:

image
AGROLIGA

Agroliga 2023 u prezydenta. Kto został najlepszym rolnikiem?

Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2024 13:58