StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolniku, nie daj się oszukać na podrabianych środkach ochrony roślin

03.03.2023., 11:03h
Wystartowała 5-ta wspólna kampania informacyjna PIORIN, KAS, PSOR i Policji ostrzegająca rolników przed zakupem podróbek środków ochrony roślin. Stawka w grze jest wysoka, a rolnik może wiele stracić na takiej nielegalnej praktyce.

Wystartowała 5-ta wspólna kampania informacyjna PIORIN, KAS, PSOR i Policji pt. „KUPUJĄC PODRÓBKI, TRACISZ WIELE RAZY”, ostrzegająca rolników przed zakupem podróbek środków ochrony roślin. Stawka w grze jest wysoka, a rolnik może wiele stracić na takiej nielegalnej praktyce.

Komisja Europejska i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej oszacowali, że co 7. opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione. Aby nie dać się oszukać, wspólnymi siłami cztery wielkie polskie instytucje, a więc: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin oraz Policja, po raz piąty połączyły siły w walce z nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin.

Jakie są najważniejsze zasady zakupów środków ochrony roślin?

Zanim za kilka tygodni producenci rolni rozpoczną nowy sezon prac polowych, już teraz planują swoje uprawy i ich ochronę. Do tego drugiego potrzeba odpowiednich środków chemicznych. Niestety, są one obecnie bardzo drogie. A problemów z jakimi mierzą się rolnicy jest co nie miara. Dlatego na każdym kroku producenci rolni poszukują oszczędności. Także na środkach ochrony roślin. To może być okazją na pokuszenie się na zakup produktów w okazyjnych cenach.

Jednak nie jest to dobry pomysł, ponieważ najczęściej oszczędzanie na kosztach uprawy kończy się zgoła inaczej niż był tego zamiar. Eksperci od ochrony roślin uczulają, że nielegalny towar można znaleźć na okazyjnych aukcjach internetowych oraz u obwoźnych sprzedawców, którzy kuszą niskimi cenami.

Z jakimi hasłami zachęcającymi do zakupu okazyjnych śor można się spotkać?

Wyróżniają się one najczęściej niską ceną i obcojęzyczną etykietą. Są to zazwyczaj atrakcyjne oferty w Internecie, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców.

Jednakże, sprzedaż śor dokonywana poza punktem stałej lokalizacji, a więc ww. sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach, jest zabroniona. Podobnie jak ich dystrybucja za pośrednictwem Internetu często bywa nadużywana do wprowadzania do obrotu nielegalnych środków ochrony roślin.

Ryzykowne jest także sprowadzanie na własną rękę bez zgody resortu rolnictwa produktów z zagranicy.

Jak nie dać się oszukać na chemii rolniczej?

Jest to jednocześnie złożony i prosty proces decyzyjny:

Po pierwsze: kupuj środki ochrony roślin wyłącznie w Polsce, w sklepie, hurtowni lub u dystrybutora, który jest zarejestrowany przez PIORiN.
Po drugie: zawsze żądaj dowodu zakupu (paragon, faktura).
Po trzecie: nabywaj tylko środki ochrony roślin zarejestrowane przez MRiRW z polską etykietą trwale przytwierdzoną do opakowania.

Czym grozi zakup i stosowanie podróbki chemii rolniczej?

To wielka odpowiedzialność, ale i satysfakcja, jeśli można pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się nielegalnych i podrabianych środków ochrony roślin!

W wyniku zastosowania podejrzanych środków ochrony roślin ryzykujemy:

  • utratą plonów i dotacji unijnych,
  • ryzykiem utraty zdrowia swojego i innych,
  • odpowiedzialnością karną,
  • stworzeniem zagrożenia dla środowiska

Obejrzyj film ostrzegający przed tą praktyką:

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie PIORIN
fot. PIORIN
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 05:55