StoryEditorAgrotechnika

Rośliny bobowate - jak chronić przed szkodnikami?

19.04.2019., 09:04h
Ochrona roślin bobowatych przed szkodnikami powinna obejmować wykorzystanie metod agrotechnicznych, hodowlanych. Zagrożeń ze strony szkodników w tej grupie roślin jest sporo.
Zdarzają się na przestrzeni lat przypadki, iż masowe wystąpienie mszyc na plantacjach bobiku powoduje przedwczesne zaschnięcie roślin, które w ogóle nie zawiązały nasion. Często się zdarza, że plon nasion jest zadowalający, ale nasiona są uszkodzone przez strąkowce lub pachówkę strąkóweczkę.

Agrotechnika i izolacja pomagają w ochronie bobowatych

Z uwagi na zagrożenie szkodnikami, rośliny bobowate na tym samym polu lub w stanowisku po innych bobowatych zasadniczo można uprawiać co 4 lata. Nie powinno się ich wysiewać w bliskim sąsiedztwie innych strączkowych i motylkowych drobnonasiennych. 

Siew wiosenny powinien być wykonany zdrowymi, zaprawionymi nasionami w odpowiedniej normie wysiewu i jak najwcześniej, przy optymalnej wilgotności i temperaturze gleby. Zapewni to szybki i prawidłowy rozwój roślin, a tym samym, zmniejszy zagrożenie szkodnikami. Znaczenie ma tutaj pozornie błahy element agrotechniki, jakim jest obsada roślin. Zbyt gęsty siew sprzyja bowiem występowaniu szkodników.

Rośliny bobowate (poza ciepłolubną soją) dawno powinny być wysiane. Zwalczanie szkodników w czasie wegetacji wymaga stosowania środków chemicznych. ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. czerwiec 2023 17:06