StoryEditorWiadomości rolnicze

Ryzykowny letni podsiew

16.07.2014., 14:07h
Wiele jest czynników decydujących o powodzeniu renowacji użytków zielonych metodą bezpośredniego podsiewu, a jednym z najważniejszych jest termin podsiewu.  Z wielu badań przeprowadzonych na ten temat wynika, że w krajowych warunkach najlepsze efekty plonotwórcze użytku zielonego uzyskuje się przy podsiewie wczesną wiosną (kwiecień) i późnym latem (od połowy sierpnia do połowy września). 

Możliwy jest też termin letni podsiewu użytków zielonych, czyli od połowy lipca do połowy sierpnia. Choć jest bardzo ryzykowny, może przynieść bardzo dobre efekty. Zdecydowanie nie można jednak podsiewać w tym okresie użytków zielonych założonych na glebach torfowo-murszowych. 

Decyduje woda

Choć, jak wspomniałem, najlepiej jest podsiewać użytki zielone wczesną wiosną i późnym latem, to terminu letniego nie można przekreślać. W konkretnych warunkach gospodarowania może okazać się najlepszy. Do takiego terminu renowacji preferowane są użytki zdegradowane na mocniejszych stanowiskach gleb mineralnych. Warunkiem powodzenia podsiewu i to zarówno w terminie letnim, wiosennym i późnoletnim są przede wszystkim zapasy wody glebowej. Kolejnymi czynnikami warunkującymi powodzenie renowacji metodą podsiewu są: głębokość podsiewu oraz skład gatunkowy mieszanki traw i motylkowych. 

To, jaki termin podsiewu wybierze rolnik wynika często z dostępności świadczonych w okolicy usług i spiętrzenia prac polowych w gospodarstwie. Dlatego trudno jest też rekomendować wszystkim rolnikom jedno najlepsze rozwiązanie. Zamiast tego chcę zwrócić dzisiaj uwagę na to, jak poszczególne gatunki roślin znajdujących się w poroście reagują na termin siewu (podsiewu) i jego głębokość.  Porównanie tych cech zamieszczamy obok w Tabelach 1 i 2. 

Podsiewać płytko

Wschody poszczególnych gatunków traw i powodzenie podsiewu uzależnione są mocno od głębokości siewu. Kompromisowa głębokość siewu dla wszystkich najważniejszych gatunków traw pastewnych to dokładnie 1,5 cm (dane w Tabeli 1). W praktyce zaleca się aby mieszanki do podsiewu (nasiona traw i motylkowych) na glebach zwięźlejszych siać na głębokość 1–1,5 cm, a na glebach lekkich i przy przesuszonej warstwie powierzchniowej na głębokość 1,5–2 cm. W przypadku życic siew nawet na głębokość 5 cm daje przyzwoite wschody na poziomie 80%, ale z takiej głębokości nie wzejdzie w ogóle wiechlina łąkowa. Te informacje trzeba wykorzystywać w praktyce i wybierać taką głębokość siewu, która będzie optymalna dla wszystkich gatunków mieszanki. 

Reakcja na termin 

Rośliny różnie reagują na głębokość siewu i są też duże różnice w ich wschodach zależnie od terminu siewu (Tabela 2). Te informacje mają duże znaczenie, kiedy sami komponujemy skład mieszanki i wybieramy konkretne gatunki, które chcemy wprowadzić do porostu. Na przykład kupkówce pospolitej jest właściwie wszystko jedno, czy wysiejemy ją wczesną wiosną, latem, czy późnym latem. Oczywiście zdecydowana większość traw lepiej wschodzi przy siewie wiosennym. Jeżeli nasza mieszanka składa się tylko z traw, dobre efekty podsiewu uzyskamy w każdym terminie. Jeżeli jednak zależy nam na wprowadzeniu do porostu roślin motylkowych zdecydowanie najlepszym terminem podsiewu będzie wczesna wiosna.

 

Marek kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 08:50