Na zdjęciu widać w łanie pojedyncze zakwitające rośliny rzepaku. To właśnie egzemplarze odmiany Exavance zastosowanej jako 7-procentowa domieszka do materiału siennego głównego mieszańcabayer.dk
StoryEditorRzepak

Exavance: odmiana rzepaku, która uchroni całą plantację przed słodyszkiem

11.07.2024., 13:00h
Odmiana Exanvance to naturalny wabik szkodników przeznaczona do stosowania z innymi odmianami mieszańcowymi rzepaku. W ilu procentach?

Odmiana Exavance marki Dekalb pojawia się w ofercie Bayer i stanowi na naszym rynku zupełnie nowe podejście do ochrony rzepaku przed szkodnikami. Odmiana jest bowiem naturalnym wabikiem szkodników i jest przeznaczona do stosowania z innymi odmianami mieszańcowymi rzepaku, jako 7–10-procentowa domieszka do materiału siewnego głównej odmiany mieszańcowej.

Exavance to naturalny wabik szkodników

O tych cechach naturalnego wabika decyduje intensywnie żółta barwa kwiatów oraz termin kwitnienia. Exavance jest odmianą bardzo, bardzo wczesną. Kwitnie o ok. 10 do 12 dni wcześniej od innych odmian mieszańcowych. Co to daje? Żółty kolor wcześniej kwitnącej Exavance, stanowi sygnał wabiący szkodniki. Dla słodyszka rzepakowego oznacza to, że znalazł pyłek, którego szuka.

Kiedy już słodyszki zadomowią się na roślinach tej odmiany, ich kwitnienie zapewni szkodnikom pożywienie na wystarczająco długo, by zredukować presję i ochronić główną odmianę na polu. To proste i możliwe rozwiązanie dla wszystkich odmian. Zaatakowane przez słodyszka rośliny zostaną częściowo zniszczone, jednak plon odmiany głównej pozostanie bezpieczny. Exavance poświęca się dla reszty uprawy.

image
Bardzo wczesna odmiana Exavance potencjałem plonowania nie ustępuje klasycznym mieszańcom rzepaku. Jest zimotrwała, odporna na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion
FOTO: Marek Kalinowski

Jak wykorzystać odmianę Exavance?

Firma Bayer zaleca wykorzystanie odmiany Exavance na dwa sposoby. Pierwsza metoda zakłada, że zaatakowane przez słodyszka rośliny zostają częściowo zniszczone, a plon odmiany głównej pozostaje bezpieczny. W tym scenariuszu nasiona odmiany Exavance stosuje się jako dodatek (w ilości od 7% do 10%) do głównej odmiany zaplanowanej do uprawy i wysiewa się na całej plantacji.

W drugiej metodzie (i tą Bayer rekomenduje) zaleca się wysiew Exavance w tym samym terminie, co odmiany głównej, ale nie w mieszaninie, lecz jako np. pas brzeżny wokół głównej odmiany. Nalot słodyszka na kwitnące wcześniej rośliny zniszczy je częściowo lub umożliwi zabieg ograniczający słodyszka tylko na Exavance odpowiednio dobranym preparatem. Dobór preparatu, jak i pora wykonania zabiegu musi wtedy uwzględniać zapisy etykietowe środka dotyczące bezpieczeństwa zabiegu dla zapylaczy.

Koncepcja wykorzystania odmiany Exavance wpisuje się w biologiczne metody ochrony rzepaku. Na stronie 25 TPR podajemy inny ciekawy przykład wsparcia niechemicznych metod w ograniczaniu pchełki rzepakowej.

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 14:29