StoryEditorrzepak

Jak nawozić rzepak azotem i siarką na wiosnę?

03.04.2023., 08:04h
Rzepak w 3D. Jak wygląda jego współczesna hodowla, nauka i praktyka? Taki temat miało lutowe webinarium zorganizowane przez top agrar Polska z udziałem przedstawicieli firmy Rapool i ekspertów z dziedziny nawożenia i ochrony rzepaku oraz rzecz jasna, z udziałem online rolników uprawiających rzepak.

Tematy niezwykle ciekawe i warte przybliżenia tym Czytelnikom „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, którzy nie uczestniczyli w spotkaniu. Szereg rad i wskazówek przyda się w prowadzeniu rzepaku budzącego się z zimy i przy siewach na kolejne sezony.

W Europie na olej głównie uprawia się rzepak i słonecznik

Jakie ceny rzepaku będą w tym roku? To starał się przybliżyć i uargumentować kształtowanie cen na rynkach Andrzej Duszejko, członek zarządu Rapool Polska. Ceny zależą od zasiewów rzepaku w Polsce i w Europie, ale głównie od poziomu produkcji głównych roślin oleistych na całym świecie. Zdecydowanie pierwszą pozycję wśród roślin oleistych zajmuje olej palmowy, a po nim olej sojowy. Po dynamicznych wzrostach produkcji oleju palmowego na przestrzeni ostatnich 30 lat, aktualnie jest ona wysoka, ale ustabilizowana. W uprawie soi i produkcji oleju sojowego, pierwszym producentem na świecie jest obecnie Brazylia. Stany Zjednoczone spadły na 2. miejsce, zaś w Argentynie notuje się niewielki spadek produkcji soi. Szacuje się jednak, że tegoroczne światowe zbiory soi (388 mln t), rzepaku (85 mln t) i słonecznika (51 mln t) będą razem o ok. 35% wyższe niż...

Pozostało 94% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 18:32