Rekord plonu rzepaku: prawie 7 t! Komu tak sypnęło?Chemirol
StoryEditorRekord plonu rzepaku

Rekord plonu rzepaku: prawie 7 t! Komu tak sypnęło?

14.08.2023., 14:00h
Na Podkarpaciu padł nowy rekord Polski w uprawie rzepaku ozimego. Rolnik ze wsi Tuczempy zebrał prawie 7 t ziarna z hektara uprawy. Jak to możliwe?

Gospodarstwo Stopyrów funkcjonuje we wsi Tuczempy od ponad 100 lat. Obecnie jego właścicielem jest rolnik Bogdan, który współprowadzi produkcję wraz z rodziną. Stopyrowie nawiązali współprace z Oddziałem firmy Chemirol na Podkarpaciu w związku z czym, w ubiegłym roku gospodarz przystąpił do programu "Idę po rekord". Rolnik wprowadził technologię dostępną w ramach projektu IpR, dzięki czemu mógł wykorzystać potencjał gospodarstwa i osiągnąć największy w historii Polski plony.

image

Rekord w plonowaniu rzepaku

FOTO: Chemirol

Na czym polega technologia "Idę po Rekord"?

Za opracowanie technologii "Idę po rekord" odpowiadają eksperci Grupy Kapitałowej Chemirol zajmujący się roślinami w zakresie:

  • nawożenia,
  • nasiennictwa,
  • ochrony,
  • odżywiania,
  • biostymulacji.

image

Rekord w plonowaniu rzepaku

FOTO: Chemirol

Jaki plon rzepaku zebrał rolnik z Podkarpacia?

Bogdan Stopyra zebrał ze swojego pola plon równy 6,9043 t z jednego hektara uprawy, na której całości zastosowano zabieg BlueN®. Jest to produkt nagrodzony tytułem "Innowacyjny Produkt Rolniczy 2022". Rolnik zastosował ten zabieg dwukrotnie: jesienią i wiosną.

image

Rekord w plonowaniu rzepaku

FOTO: Chemirol

To już 2 rekord Polski w uprawie z technologią IpR

Obecny rekord Polski w uprawie rzepaku ozimego przy wykorzystaniu technologii programu IpR nie jest pierwszym, który został osiągnięty dzięki tej technologii. W roku 2022 został ustanowiony rekord Polski w uprawie buraka cukrowego, który wyniósł 112,11 t/ha, co w przeliczeniu na polaryzację daje 16%.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: Chemirol

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 17:43