Duże możliwości przechowalnicze (sześć silosów, magazyn płaski, w budowie hala na zdjęciu o pow. 1350 mkw) pozwalają w jakimś stopniu uniezależnić się od niekorzystnych wahań koniunktury związanych z wojną w UkrainieKrzysztof Janisławski
StoryEditorUprawa

Wybrał rolnictwo zamiast prawa i nie żałuje. A plony ma znakomite: rzepak sypie ponad 5 ton z ha

21.09.2023., 13:00h
Wiadomo, że stabilny i wyrównany plon to podstawa, ale gdy stabilizuje się on na wysokim poziomie – wtedy cieszy szczególnie. Zebrany w sierpniu w gospodarstwie Wojciecha Bundyry rzepak sypał na poziomie 5,05 t/ha. Rolnik liczy, że w przyszłym sezonie wynik ten będzie jeszcze lepszy, bo na kolejny sezon wybrał bijącą w tym roku w Polsce rekordy odmianę LG Auckland.

Prowadzi gospodarstwo rolne w Ratyczowie na Zamojszczyźnie 

Ojciec Wojciecha Bundyry był lekarzem, a on sam swoją przyszłość wiązał z zawodem prawnika. I choć ukończył studia prawnicze w Lublinie, to obecnie prowadzi w Ratyczowie z powodzeniem duże, towarowe gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej. Jak to się stało, że w ten sposób potoczyły się jego losy?

– Tato, choć na co dzień był lekarzem i była to jego zasadnicza aktywność, miał też hobby. Było nim rolnictwo – opowiada pan Wojciech. – Zawsze był jakiś kawałek pola i prowadzone tam uprawy.

W latach 90. ub. wieku, gdy państwo pozbywało się wielkich gospodarstw rolnych, pojawiła się możliwość wydzierżawienia gospodarstwa w Ratyczowie. To był skok na głęboką wodę. Skala produkcji nieporównywalna z tym, czym Marian Bundyra zajmował się wcześniej, ale do odważnych świat należy.

– Ojciec najpierw wydzierżawił gospodarstwo, a z czasem je wykupił – wyjaśnia Wojciech Bundyra.

Gdy w 1998 r. tato pana Wojciecha zmarł, jego syn właśnie kończył studia prawnicze. – Trzeba było wybrać: rolnictwo albo prawo. Postawiłem na gospodarstwo i nie żałuję. A wi...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. grudzień 2023 16:25