Cezary Urban – dyrektor Agricultural Solutions BASF PolskaMarek Kalinowski
StoryEditor

Dzięki jakiej taktyce BASF stał się liderem w ochronie upraw?

04.06.2023., 10:00h
Od marcowego spotkania w Centrum Kompetencji BASF w Pamiątkowie, minęło trochę czasu i poświęcone było ono głównie ocenie przezimowania zbóż i rzepaku. W trakcie polowej konferencji eksperci firmy przedstawili też nowości.

Na początku spotkania Cezary Urban – dyrektor Agricultural Solutions BASF Polska podsumował 2022 rok, po którym BASF został według badań Kinetec liderem sprzedaży w segmencie środków ochrony roślin w Polsce.

Jaki jest cel BASF na najbliższe lata?

Cezary Urban zwrócił uwagę na wpływ wojny w Ukrainie oraz utrzymujących się wysokich cen energii i inflację, co prowadzi do wzrostu cen środków ochrony roślin. Nawiązał tym samym do konferencji prasowej CEO BASF Martina Brudermullera, który mówił o zagrożeniu konkurencyjności europejskiego przemysłu chemicznego w obliczu zachodzących zmian. Przejawem tego jest spadek produkcji chemicznej w Europie (-6%), a zwłaszcza w Niemczech (-12%) wobec rosnącej produkcji chemicznej w Azji. W tej sytuacji BASF zapowiedział działania na rzecz zwiększenia konkurencyjności, których skutkiem będą oszczędności głównie w Europie oraz adaptacja portfolio produktowego w Ludwigshafen.

– Naszym celem jest umocnienie się na pozycji lidera w Polsce, poprzez innowacyjne i ciągle poszerzane portfolio, wprowadzenie w 2023 r. nowego programu lojalnościowego BeneFito oraz wyższą efektywność i ściślejszą współpracę z klientami – powiedział Cezary Urban.

Jakie są założenia programu BeneFito?

Pierwszą z nowości w ofercie BASF Polska omówił Rafał Maras – kierownik ds. zarządzania kampaniami Agricultural Solutions BASF Polska. A jest nią właśnie nowa odsłona programu lojalnościowego BeneFito. Program wystartował w kwietniu br. i nie bez powodu nazywany jest zamiennie „Programem korzyści”. Jakie są założenia programu? Hasłowo to: elastyczność, otwartość i innowacyjność. Elastyczność, bo BeneFito łączy program rabatowy i punktowy, w którym rolnik sam decyduje czy zyskuje rabaty, karty upominkowe czy inne atrakcyjne nagrody. Otwartość, bo program obejmie wszystkie uprawy, czyli zboża, rzepak, kukurydzę, burak cukrowy, słonecznik, rośliny bobowate, owoce i warzywa. Będzie dostępny dla każdego producenta rolnego, bez względu na wielkość gospodarstwa. Innowacyjność, bo została uruchomiona nowa przyjazna platforma rejestracyjna. Wszystkie zakupy i promocje są w programie naliczane automatycznie.

– Jednak główną zaletą BeneFito – programu korzyści BASF, będzie atrakcyjność, dzięki wielu oferowanym korzyściom – mówi Rafał Maras. – Do wyboru bowiem są: rabaty, karty przedpłacone, abonamenty, subskrypcje np. netflix, spotify, audioteka itp., bony turystyczne i paliwowe, wyjazdy krajowe i zagraniczne lub mikro-eventy – wydarzenia sportowe czy muzyczne, a nawet nagrody na życzenie klienta.

image

Rafał Maras – kierownik ds. zarządzania kampaniami Agricultural Solutions BASF Polska

FOTO: Marek Kalinowski

Jaki fungicyd na alternarioze?

Przemysław Kostrzewski, który od roku obejmuje stanowisko crop managera ds. upraw specjalnych omówił nowy fungicyd o nazwie Revyona, zawierający innowacyjną substancję czynną – Revysol przeznaczony do ochrony ziemniaków oraz upraw sadowniczych. W uprawie ziemniaków produkt ten wyróżnia się niezwykłą skutecznością w zwalczaniu alternariozy, z dwa razy dłuższą ochroną niż standardy rynkowe, wyjątkową odpornością na promieniowanie UV oraz dobrym profilem środowiskowym.

Fungicyd w celu ograniczenia alternariozy ziemniaka można stosować w sezonie 3 razy, ale z co najmniej 7-dniowym odstępem między zabiegami. Revyona ma także rejestrację w ochronie jabłoni, grusz, wiśni, czereśni, śliw, moreli i winorośli.

image

Cezary Urban – dyrektor Agricultural Solutions BASF Polska

FOTO: Marek Kalinowski

Jaki herbicyd na chwasty w soi?

Kolejną nowością w tym sezonie będzie herbicyd Pulsar 40, polecany w uprawie słonecznika w systemie Clearfield (czyli z odmianami odpornymi na imazamoks) i soi. Produkt przedstawił Paweł Biliński, crop manager ds. rzepaku, buraków i słonecznika.

Jak podkreślał, zaletą produktu jest szerokie spektrum zwalczanych chwastów jedno- i dwuliściennych. Herbicyd działa doglebowo i nalistnie. Jest przy tym kompletny, zawiera w składzie adiuwant. Należy jednak pamiętać, że system Clearfield i stosowany w nim herbicyd Pulsar 40 wymagają odpowiedniego postępowania w zmianowaniu upraw. Mogą się zdarzyć problemy z samosiewami słonecznika odpornego na imazamoks. Jeżeli uprawą następczą będą zboża, trzeba do ich odchwaszczania (z uwagi na samosiewy słonecznika) użyć herbicydów z MCPA lub 2,4-D.

Stosując Pulsar 40 w uprawie odmian słonecznika CL, trzeba termin zabiegu dostosować do sytuacji na polu. Łatwe do zwalczania jednoroczne chwasty dwuliścienne są we wczesnych fazach rozwojowych, do 4 liści (wtedy wystarczy dawka herbicydu 0,8 l/ha). Na jednoroczne chwasty dwu- i jednoliścienne powinniśmy stosować 1,0 l/ha, a na chwasty trudne do zwalczenia 1,25 l/ha herbicydu Pulsar 40. Jeżeli jest sucho, producent zaleca obniżenie objętości cieczy roboczej do 100–150 l/ha, co zwiększy stężenie adiuwanta w suchych warunkach.

 

Marek Kalinowski

Fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 22/2023 na str. 22.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:37