Biologiczne metody ochrony roślin
Priorytetem jest korzystanie z biologicznych metod ochrony i takie preparaty nadal są w Polsce technologiczną innowacją. Mało jest produktów biologicznych do ochrony roślin uprawnych, a takie, które można stosować w kilku gatunkach są rzadkością. Takim produktem jest Polygreen Fungicide WP z zezwoleniem zmieniającym MRiRW z 2022 r.
Co zwalcza Polygreen Fungicide WP?
Produkt oparty jest o organizm grzybopodobny Phytium oligandrum, który jest pasożytem niektórych gatunków grzybów chorobotwórczych m.in. sprawców zgnilizny twardzikowej, suchej zgnilizny kapustnych czy fuzariozy kłosów. Zwalcza patogen bezpośrednio oplatając strzępkami sprawców chorób, a także wydziela enzymy powodując degradację ścian komórkowych grzybów patogenicznych. Posiada właściwości stymulujące rośliny do wzrostu poprzez wytwarzanie tryptaminy, która jest prekursorem kwasu IAA, czyli jednej z naturalnych auksyn. Indukuje rośliny do budowania naturalnej odporności poprzez wytwarzanie oligandryn.
Kiedy można stosować Polygreen Fungicide WP?
Ten biologiczny fungicyd posiada obecnie rejestrację w uprawie rzepaku ozimego (zgnilizna twardzikowa, sucha zgnilizna kapustnych) oraz pszenicy ozimej, pszenicy jarej i jęczmienia jarego (fuzarioza kłosów). W rzepaku można go zgodnie z rejestracją stosować w ograniczaniu zgnilizny twardzikowej (2 zabiegi) i suchej zgnilizny kapustnych (3 zabiegi) w kilku wariantach opisanych w etykiecie. Podobnie w pszenicy i jęczmieniu, przy czym pierwszy zabieg z 2–3 zalecanych stosuje się już w fazie 3–5 liści, aby organizm grzybopodobny zasiedlił korzenie i wyeliminował z tej strefy grzyby chorobotwórcze.
Przeczytaj również: Jakie biopreparaty do zwalczania grzybów chorobotwórczych roślin uprawnych na bazie pasożytniczych grzybów są zarejestrowane w Polsce?
Marek Kalinowski