archiwum TPR
StoryEditor

Questar - przełomowa nowość wśród fungicydów od Corteva Agriscience

21.05.2023., 14:00h
Jest nią produkt firmy Corteva Agriscience: Questar z nową substancją czynną Inatreq active w przełomowej formulacji i-Q4. To środek grzybobójczy przeznaczony do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego w ochronie zbóż ozimych i jarych przed chorobami grzybowymi. Inatreq active jest pierwszą po wielu latach substancją czynną z nowej grupy chemicznej – pikolinamidy.

Questar z nową substancją czynną, która przerywa atak patogena

Substancja czynna wyróżnia się całkowicie nowym miejscem działania. Działa w kompleksie III poprzez zahamowanie oddychania mitochondrialnego u patogenicznych grzybów i zaburzenia w wytwarzaniu ATP – głównego nośnika energii. To zawiłe, a ważne jest to, że wnikając w tkanki grzyba, substancja rozpoczyna swoje działanie. Atak patogenów jest przerwany od razu. Jeżeli liść jest już zainfekowany w momencie oprysku, substancja czynna wnika w liść i eliminuje komórki grzybowe wewnątrz rośliny. To powoduje, że środek cechuje się wyjątkową skutecznością w zwalczaniu chorób grzybowych na różnych etapach infekcji. Hamuje rozwój piknidiów oraz zabija zarodniki. Wyniki doświadczeń wskazują, że działanie zabezpieczające tej substancji czynnej trwa do 6 tygodni, a interwencyjne w roślinie 7–10 dni.

Przełom w zwalczaniu septoriozy

Inatreq active to numer 1 na septoriozę paskowaną liści, nawet odporną. W badaniach AHDB ta substancja z protiokonazolem uzyskała najwyższą ocenę skuteczności zwalczania tej groźnej choroby – 5 na 5. Dodatkowo, substancja czynna wykazuje pozytywny wpływ na jakość plonu, wyrównanie oraz masę tysiąca ziaren.

Questar jest wytwarzany w przełomowej formulacji i-Q4, zapewniającej m.in. bardzo precyzyjne i równomierne pokrycie roślin opryskiwanych cieczą użytkową, uniemożliwiając infekcje i rozwój patogenów grzybowych. Krople cieczy roboczej rozprowadzone są po niemal 100% powierzchni liścia. Umożliwia to jeszcze skuteczniejsze pokrycie rośliny. Substancja czynna przenika przez warstwę woskową i tworzy jej aktywne zapasy w liściach.

 

Marek Kalinowski

Za Corteva Agriscience

Fot. archiwum TPR

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 21/2023 na str. 20. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 15:48