Zabieg T1 to fundament wysokich plonówArchiwum Osadkowski
StoryEditorMateriał promocyjny

Szybko rozpocznij ochronę zbóż ozimych

04.04.2024., 08:24h
Zboża ozime wiosną szybko wznowiły wegetację, jednak duża wilgotność gleby opóźniła wjazd w pole z pierwszą dawką nawozu, a w niektórych regionach kraju, jest to dalej trudne do wykonania. Nie mniej należy już przygotować się do zabiegu T1, ponieważ przebieg pogody sprzyja infekcjom grzybami powodującymi choroby podsuszkowe i choroby liści. Odkładanie decyzji o zabiegu może spowodować rozwój chorób a tym samym osłabienie roślin na starcie.

Najcieplejszy luty w historii

Praktycznie od paru lat możemy obserwować występowanie ekstremów pogodowych — w 2023 roku było to kilkanaście stopni Celsjusza w Sylwestra, a w 2024 jest to bardzo ciepły luty, który według danych będzie miał zdecydowanie najwyższą średnią dobową temperatur w historii pomiarów. Zgodnie z danymi podanymi przez IMGW średnia temperatura w lutym 2024 roku wynosiła 5,7 °C i była znacznie wyższa od średniej wieloletniej, która jest poniżej 0 °C.

Idealne warunki do rozwoju chorób

Występowanie niektórych chorób można było już zaobserwować w okresie jesiennym, zwłaszcza na oziminach wysianych w optymalnym terminie agrotechnicznych, więc ciepły luty zwiększył porażenie plantacji.

Biorąc pod uwagę warunki pogodowe w lutym i minimum temperaturowe, przy których dochodzi do infekcji, najważniejszymi gospodarczo chorobami praktycznie pewne jest, że doszło do nowych zakażeń. Dotyczy to wszystkich plantacji zbóż ozimych. 

​Choroba

Minimalna temperatura infekcji

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła ​

od 0°C​

Łamliwość źdźbła zbóż​

od 3°C​

Zgorzel podstawy źdźbła​

od 5°C​

Septorioza liści ​

od 4°C​

Mączniak prawdziwy ​

od 5°C​

Plamistość siatkowa jęczmienia​

od 4°C

Z powyższej tabeli jednoznacznie wynika, że zboża ozime narażone są na infekcje ze strony wielu grzybów patogenicznych, które znacznie mogą osłabiać wzrost roślin. Należy podkreślić, że od skuteczności i terminowości zabiegu T1 w pszenicy i pozostałych gatunkach zbóż w dużej mierze zależy powodzenie całego programu ochrony fungicydowej.

image
Ogranicz choroby podstawy źdźbła stosująca Arcton WG
FOTO: Archiwum Osadkowski

Nie zwlekać z T1

Przebieg pogody w ostatnim czasie nie ułatwia podjęcia decyzji o wykonaniu aplikacji środkami grzybobójczymi. O ile w dzień temperatura powietrza zwykle przekracza 10 °C, to w nocy spada — nawet poniżej 0°C. Z upływem kolejnych dni, temperatura w ciągu dnia będzie wyższa, jednak w dalszych ciągu mogą występować duże amplitudy temperatur.

Takie zjawisko jest niekorzystne dla wysokiej efektywności działania substancji czynnych środków ochrony roślin, ale również jest czynnikiem stresowym dla roślin zbóż. Pomimo tego, decyzji o zabiegu nie należy przekładać i w miarę możliwości skorzystać z dostępnych rozwiązań w celu ograniczenie rozwoju chorób. Z jednej strony można zdecydować się na wykorzystanie fungicydów wieloskładnikowych lub mieszanin opryskowych, które dzięki złożonemu składowi, wykażą wysoką skuteczność w zmiennych warunkach temperaturowych. Alternatywą dla nich jest zastosowany już na tysiącach hektarów zbóż ozimych preparat mikrobiologiczny Arcton WG.

Pewne i skutecznie działanie

W uprawach pszenicy o dużym potencjalne plonowania można sięgnąć po Arcton WG, czyli gotowe rozwiązanie lub rozpocząć Technologiczny Fenomen. Jest to autorska technologia opracowana przez Dział Doradztwa i Rozwoju firmy Osadkowski, która kolejny rok z rzędu z sukcesem chroni liczne plantacje pszenicy ozimej. W jej skład wchodzą 3 fungicydy, chroniące roślinę w sposób systemiczny i działające wyniszczającą, leczniczo i zapobiegawczo na choroby. Rozwiązanie doskonale eliminuje choroby podsuszkowe:

  • fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni
  • zgorzel podstawy źdźbła
  • łamliwość źdźbła zbóż

Równie skutecznie zwalcza już trwającą infekcję oraz zabezpiecza nowe przyrosty przed septoriozą paskowaną liści, brunatną plamistością liści, mączniakiem prawdziwym.

Zdrowy łan bez ograniczeń

Arcton WG jest rozwiązaniem, które ze względu na swoje właściwości na stałe weszło do agrotechniki zbóż na T1. Swoją ważną rolę w prowadzeniu łanu zawdzięcza wysokiej funkcjonalności w budowaniu naturalnej odporności roślin na choroby oraz wysokiej stabilności działania, bez względu na przebieg pogody. Dodatkowo za zastosowaniem Arcton WG przemawia fakt, że w przeciwieństwie do konwencjonalnych fungicydów po jego aplikacja, w połączeniu ze spadkiem temperatur, nie występuje obniżenie wigoru roślin uprawnych.

Analizując dotychczasowy przebieg pogody i stan plantacji ozimin można jednoznacznie stwierdzić, że zabieg T1 powinien być przeprowadzony możliwie szybko. Tylko wówczas rozwój chorób zostanie szybko zatrzymany, a roślin odpowiednio zabezpieczone.

Więcej o Arcton WG znajdziesz na https://osadkowski.pl/produkt/arcton-wg-5kg--s-117813.

Gdzie kupić środki ochrony roślin dla zbóż i innych upraw?

Sprawdzone środki ochrony roślin możesz kupić w sklepie rolniczym na Osadkowski.pl, gdzie oprócz środków ochrony znajdziesz również nawozy dolistne, preparaty mikrobiologiczne oraz nawozy.

Załóż konto klienta internetowego sklepu Osadkowski.pl i zyskaj 150 Punktów w Programie Rabatowym. Sprawdź oferowane fungicydy do stosowania w uprawie zbóż i pozostałych uprawach na https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/fungicydy--c-001107

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 14:04