Urządzenie MagicTrap jest zasilane panelem słonecznym. Na podstawie zdjęć wewnętrznej kamery liczy i rozpoznaje szkodniki rzepaku. Rolnik bez wychodzenia z domu dwa razy dziennie otrzymuje świeże informacje w aplikacji na smartfonieMarek Kalinowski
StoryEditor

Cyfrowy monitoring szkodników rzepaku, czyli jak działa MagicTrap?

26.06.2023., 09:00h
Firma Bayer na ostatniej konferencji polowej w Centrum Doradztwa Technicznego w Sławkowie, pokazała ofertę odmian Dekalb na jesienne siewy rzepaku i bardzo ciekawe urządzenie polowe MagicTrap, do monitorowania szkodników rzepaku.

To rodzaj nowoczesnego żółtego naczynia na szkodniki rzepaku, które robi zdjęcia, liczy i rozpoznaje szkodniki, a potem regularnie wysyła informacje o zagrożeniach do aplikacji na telefon rolnika.

MagicTrap w fazie testów do rzeczywistego monitoringu szkodników

– Urządzenie polowe MagicTrap jest w Polsce w fazie testowania – mówi Szymon Hoppe – doradca firmy Bayer i opiekun Centrum Doradztwa Technicznego w Sławkowie. – Tutaj na polu mamy do porównania w pełni elektroniczne urządzenie MagicTrap i obok urządzenie analogowe, czyli zwykłe żółte naczynie do odłowu szkodników rzepaku. MagicTrap w czasie rzeczywistym wykonuje zdjęcia szkodnikom pojawiającym się w żółtym naczyniu. Urządzenie wystarczy raz naładować, a potem jest zasilane z panelu energią słoneczną. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w zasobnik wody uzupełniający automatycznie wodę odparowaną z żółtego naczynia. Dzięki aplikacji urządzenie samodzielnie dwa razy w ciągu dnia kamerą robi zdjęcia i wysyła je do aplikacji na telefonie rolnika. Pokazuje, co znajduje się w środku, rozpoznaje gatunki szkodników i ich liczbę.

MagicTrap po pierwszym uruchomieniu je...

Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 02:33