pixabay
StoryEditorStudenckie warsztaty Bayera

Ziemie północnej Polski mogą zostać zalane. Czy studenci temu zapobiegną?

16.04.2023., 11:00h
– Jakość życia za 20–30 lat drastycznie spadnie. A dostęp do żywności czy do opieki zdrowotnej może być dużo trudniejszy – mówi Markus Baltzer, prezes Bayer Polska. Na dodatek północna część Polski może zostać zalana przez Bałtyk. Dlatego tak ważne jest działanie młodych, którzy mogą wdrażać pomysły na zapobieganie zmianom klimatycznych.

50 studentów i studentek z 15 uczelni z całego kraju uczestniczyło w nowej inicjatywie popularyzacji zrównoważonego rozwoju wśród młodych – Sustainability Talks.

Biznes i nauka dla praktycznych pomysłów młodych ludzi na zrównoważony rozwój

To cykl otwartych, bezpłatnych szkoleń połączonych z warsztatami, podczas których młodzi ludzie zapoznają się z wybranym tematem, poznając go z perspektywy nauki oraz dobrych praktyk biznesu. Efektem każdego ze spotkań będą autorskie kreatywne pomysły, aby zdobyta wiedza miała praktyczne zastosowanie.

Organizatorem szkoleń jest Bayer, a pierwsza edycja została przygotowana we współpracy z prof. dr. hab. Tymonem Zielińskim, oceanografem i fizykiem atmosfery oraz zespołem z Instytutu Oceanologii PAN. Tematem spotkania były dane dotyczące oceanów i zmian klimatu.

Markus Baltzer: jakość życia za 20–30 lat może drastycznie spaść

By utrzymać dzisiejszy styl życia, ludzkość potrzebowałaby aż trzech planet. Mamy tylko jedną – i nie ma już czasu: trzeba działać tu i teraz. W przeciwnym razie jakość życia za 20–30 lat drastycznie spadnie. Dostęp do żywności czy do opieki zdrowotnej może być dużo trudniejszy. Szczególną rolę odgrywają młodzi, którzy dziś stanowią ponad połowę ludności świata. Stąd nasz pomysł: adresowane do studentów i studentek praktyczne warsztaty popularyzujące zrównoważone życie – mówi Markus Baltzer, prezes firmy Bayer Polska.

Czy północna Polska zostanie zalana wodą?

Sytuacja jest alarmująca, a mieszkańcy Polski coraz silniej będą odczuwali negatywne skutki zmian klimatu. Te wpływają na globalny wzrost poziomu wód, a to tylko jedna z konsekwencji.

Za nieco ponad dwie dekady północ Polski, w tym Gdańsk, Nowy Dwór Gdański, Elbląg oraz ich okolice, mogą zostać zalane wodami Bałtyku. Przy takim scenariuszu nowy przekop Mierzei Wiślanej może prowadzić do portu, który znajdzie się pod wodą – prognozuje prof. dr hab. Tymon Zieliński z Instytutu Oceanologii PAN.

Kolejny warsztat z cyklu Sustainability Talks planowany jest za kilka miesięcy. Inicjatywa organizowana jest w ramach #ThankYouScience – autorskiego programu Bayer Polska.

Marek Kalinowski
 Za informacją Bayer

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2023 na str. 20. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 01:50