StoryEditornawożenie

Sztywne terminu stosowania azotu szkodzą produkcji rolnej i środowisku

23.12.2021., 17:12h
1 marca – to pierwszy dzień, od którego zgodnie z obowiązującym w Polsce "Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu" rolnicy mogą stosować startowe nawożenie ozimin azotem.

Przypomnę, że tylko raz i na jeden sezon to rozporządzenie zmieniono zezwalając w 2020 r. na stosowanie nawozów zawierających azot od 15 lutego. To była w tedy niezwykle ważna decyzja Rady Ministrów, o którą zabiegał Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Sezon był wtedy trudny i w większości ozimin wcześniejsza dawka startowa azotu uratowała potencjał plonowania roślin.

Czy termin powinien być ważniejszy od ilości?

W tym roku wiosna przyszła później i nie było komplikacji, nie było potrzeby wcześniejszego stosowania azotu, ale co będzie wiosną 2022 r.? Nikt tego nie jest w stanie przewidzieć, ale na wszelki wypadek, z wyprzedzeniem, z argumentami, aby uelastycznić terminy stosowania azotu na stałe ponownie apeluje w imieniu PZPRZ jego prezes Stanisław Kacperczyk (fragmenty apelu cytujemy poniżej) do Henryka Kowalczyka – wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz do Andrzeja Adamczyka – ministra infrastruktury.

Apel o uelastycznienie terminów stosowania azotu jest poparty praktyką rolniczą i wieloma argumentami. A ten najważniejszy wynika z badań, które jednoznacznie wskazują, że aby azot z najszybciej działających form s...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. grudzień 2024 03:20