StoryEditorrzepak

Tegoroczny rzepak ozimy zapowiada się obiecująco

23.11.2020., 14:11h
Jesień to najważniejszy czas dla rzepaku i możemy być pewni, że błędy, które popełnimy jesienią, dadzą o sobie znać i znacząco wpłyną na dalsze losy plantacji. Jesienią wykształca się rozeta, tworzą się zawiązki pędów bocznych, ustala się liczba rozgałęzień, ilość przyszłych kwiatów i łuszczyn. o tej porze roku roślina musi być w jak najlepszej kondycji, żeby udało jej się bezpiecznie przezimować. I musi być na tyle odżywiona i silna, żeby szybko i sprawnie zregenerowała się po zimie.
Jeszcze niedawno w gospodarstwie w Lichtajnach, zarządzanym przez Konrada Ziółkowskiego, królowały rzepaki i pszenice, ale dla dobra wszystkich trzeba było zrobić coś, żeby płodozmian był bardziej urozmaicony. I tak na polach pojawiły się buraki cukrowe, trawy nasienne, a na najsłabszych gruntach żyto.

Siew wykonywany jest zawsze w terminie

Kierownik gospodarstwa bez zastanawiania się może wymienić pozytywne zjawiska, które zaobserwował po rozszerzeniu upraw. Między innymi rośliny mają lepszą zdrowotność, nie występują choroby pojawiające się przy uprawie w monokulturze. Dzięki temu są mniejsze nakłady na ochronę, poza tym przy urozmaiconym płodozmianie rośliny rzeczywiście wyżej plonują.

Po wzbogaceniu struktury zasiewów o buraki i trawy nasienne, rzepak trafia na te same pola co 4, a nawet co 5 lat. Rozmówca przyznaje, że buraki zdecydowanie poprawiły zmianowanie. Nawożenie organiczne stosowane jest tylko na polach położonych najbliżej gospodarstwa. Mimo tego, że stado bydła jest duże, bo liczy około 530 sztuk i obora jest na wysokiej ściółce, to obornika wcale nie jest tak dużo. Trzeba pamiętać o tym, że bydło tylko ok. 5...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 17:04