StoryEditorwarzywa

Uprawa grochu - płodozmian, siew i ochrona

13.02.2020., 18:02h
Krzysztof Sturlis uprawą grochu zajmuje się już od 8 lat. Na początku były to różne odmiany, testował, porównywał, które najlepiej sprawdzą się na jego glebach i w północno-wschodnim, dość chłodnym klimacie.
Po latach, wraz z dystrybutorem wyłonił odmianę, która najlepiej sprawdziła się w wieloleciu, jest to odmiana Mecenas z HR Smolice. I od 5 lat zajmuje się reprodukcją tej odmiany dla Firmy Nasiennej Sowul & Sowul z Biskupca.

Zawsze po zbożach i poplonach

Przy uprawie grochu dużym plusem jest to, że schodzi z pola jako pierwszy, najczęściej od 20  lipca, co daje duże możliwości w zmianowaniu. Dzięki niemu mamy bardzo dobry przedplon dla  wszystkich ozimin. W gospodarstwie po grochu z reguły wchodzą zboża.

Groch zawsze sieję po zbożach i po poplonach. We własnym zakresie robię mieszanki poplonowe i na polach, gdzie groch jeszcze nie rósł, daję do nich nasiona koniczyny inkarnatki lub aleksandryjskiej, żeby już jesienią namnażać skojarzone bakterie Rhizobium. Mimo tego groch przed wysiewem szczepię przy pomocy gotowych produktów. Kiedyś używałem nitraginy, ale dziś dostępne są inne szczepionki, mocno skoncentrowane i mniej kłopotliwe w zaprawianiu – wyjaśnia rozmówca.

W jaki sposób rolnik wysieje wiosną groch po poplonach, zależy od przebiegu pogody. Przy normalnej mroźnej zimie poplon zawsze dobrze przemarzał, wiosną był zw...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. maj 2023 16:22