StoryEditorWiadomości rolnicze

Użytki po pierwszym pokosie - jak o nie zadbać?

19.05.2017., 18:05h
O plonowaniu użytków zielonych w kolejnych odrostach decyduje szybkość zbioru pierwszego pokosu, zasobność wody i nawożenie azotem oraz potasem.

W przypadku azotu ważna jest jego forma i dawka skorygowana udziałem roślin motylkowych i wiekiem użytku zielonego.

Na drugi zbiór mocznik

Na łąkach trzykośnych po pierwszym pokosie powinniśmy stosować ok. 30% całorocznej dawki azotu, a na łąkach dwukośnych po pierwszym pokosie stosujemy ok. 40% całorocznej dawki azotu. Jeżeli np. roczna dawka azotu wynosi 160 kg/ha, po pierwszym pokosie powinniśmy zastosować 50 kg N/ha (mocznik). Jeżeli udział roślin motylkowych w poroście przekracza 20% to jednorazowa dawka azotu (również po I pokosie) nie powinna przekraczać 30 kg/ha. Jeżeli nawozimy nowo założony użytek zielony, to dawka azotu pod drugi pokos powinna być o 30% wyższa. Na pastwiskach natomiast po pierwszym wypasie stosujemy dawkę 40–50 kg N/ha (mocznik), a po każdym następnym po 30 kg N/ha (saletra amonowa lub mocznik).

Można dolistnie

Niedawno pisaliśmy o możliwościach dolistnego dokarmiania azotem łąk i pastwisk. Przypominamy, że łąki można też nawozić dolistnie roztworem mieszaniny mocznika, siarczanu magnezu i nawozu mikroelementowego 8–10 dni po pokosie, a pastwiska 5–6 dni po wypasie. Przerwa od zastosowania nawozu do kolejnego wypasu powinna wynosić 2–3 tygodnie, co pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu zwierząt z pozostałościami substancji wspomagających wchłanianie nawozów. Użytki zielone nawożone dolistnie azotem trzeba normalnie nawozić fosforem i potasem. Doglebowe dawki azotu na łąkach należy zmniejszyć o ilości tego składnika wnoszone dolistnie. W przypadku pastwisk, dolistnie można podać nawet 100% potrzebnego roślinom azotu. 

Dawkowanie potasu

Po zbiorze pierwszego pokosu na łąkach lub po drugim wypasie pastwisk powinniśmy zastosować potas. Na użytkach zielonych nie można stosować w jednej dawce więcej niż 60 kg potasu/ha. Jeżeli np. dawka całoroczna wynosi 80 kg/ha, to na łąkach i pastwiskach 40 K2O kg/ha powinniśmy zastosować wczesną wiosną i 40 K2O kg/ha po pierwszym pokosie lub po drugim wypasie na pastwiskach.
Lepiej jest stosować potas w trzech równych dawkach – po 1/3 całorocznej dawki w terminach: wczesną wiosną, po 1 pokosie lub po drugim wypasie i jesienią razem z jesienną porcją fosforu.

Marek Kalinowski

fot. Poettinger

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 10:28