StoryEditorUżytki zielone

Użytki zielone na torfach - 3 pokosy traw zawierających 20% białka

06.05.2019., 10:05h
Gleba torfowa nie jest łatwym i wdzięcznym stanowiskiem do uprawy, nie jest zasobnym gruntem. Łatwo się wypłukuje i dostarczane składniki pokarmowe za bardzo nie mają gdzie się utrzymać. Ale są gospodarstwa, które wykorzystują gleby torfowe, jako doskonałe uzupełnienie bazy paszowej. Jak to robią?

W wielu gospodarstwach na pytanie - co robicie na torfach, od razu pada odpowiedź, że nic; bo nie da rady wjechać, nie można uprawić i nic z tego nie będzie... Ale są gospodarstwa, które potrafią wykorzystać gleby torfowe, jako doskonałe uzupełnienie bazy paszowej. Jednym z takich gospodarstw jest „Agrofarm” w Jurkowicach.

Najważniejsze badanie gleby 

Łąki zakładamy po to, żeby w oparciu o ich plon układać dawkę pokarmową dla bydła. Dawkę, która powinna zabezpieczyć potrzeby pokarmowe zwierzęcia, więc w trawie powinno być to czego krowa potrzebuje. Doskonale wiemy, jak ważne jest badanie pasz objętościowych, bo dopiero wtedy możemy ustalić, czego jeszcze dodać i w jakich ilościach, żeby dawka była zbilansowana. Do badania gleb powinniśmy podchodzić podobnie. Sprawdzam co mam i na tej podstawie planuję co muszę uzupełnić – mówi Stanisław Grzegorzewski. 

W gospodarstwie „Agrofarm” w Jurkowicach badania glebowe na całym areale, czyli ponad 800 hektarach, wykonywane są co dwa lata.  I warto to robić, żeby zaoszczędzić, bo później jak przeliczymy, to okazuje się, że nie są to duże pieniądze, a dla nas takie badanie to plan ...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 06:54