Jak zadbać o trwałe użytki zielone?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorTrwałe użytki zielone

Jak zadbać o trwałe użytki zielone?

23.04.2024., 13:00h
Uprawy trwałe doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami środowiskowymi. Jak o nie zadbać, by najlepiej wykorzystać potencjał produkcyjny?

Zabiegi pielęgnacyjne w trwałych użytkach zielonych

Na zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonywać podczas uprawy trwałych użytków zielonych, składają się:

  • włóknowanie,
  • bronowanie,
  • wałowanie,
  • zwalczanie chwastów,
  • zwalczanie chorób,
  • zwalczanie szkodników.

Włóknowanie trwałych użytków zielonych

Podczas włóknowania trwałych użytków zielonych dochodzi do wyrównania kretowisk i rozciągnięcia łajniaków. Dzięki temu działaniu zebrane w następnej kolejności siano jest mniej zanieczyszczone ziemią i odchodami zwierzęcymi. Brak ingerencji człowieka w likwidację kretowisk sprzyja rozwojowi chwastów dwuliściennych lubiących rozprzestrzeniać się na całe pole, a ich redukcja ogranicza zachwaszczenie.

Bronowanie trwałych użytków zielonych

Zabieg bronowania trwałych użytków zielonych jest rzadko stosowany, jednak należy go wykonywać, kiedy w trawie widoczny jest wysoki porost mchów. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej na gruntach zalewanych przez wody, która pozostawia warstwę zgniłej roślinności utrudniającą odrastanie trawie właściwej i obniżającą plon.

Wałowanie trwałych użytków zielonych

Wałowanie jest obowiązkowe w przypadku użytków zielonych położonych na gruntach ograniczonych. Ten zabieg należy przeprowadzić wczesną wiosną. Jego celem jest przyciśnięcie rozwarstwionej po zimie gleby. Dzięki temu wierzchnia warstwa przesycha i jednocześnie poprawia podsiąk wody gruntowej. Pozytywnym efektem ubocznym tego zabiegu pielęgnacyjnego jest wyrównanie powierzchni użytków zielonych.

Zwalczanie chwastów, chorób i szkodników w uprawie użytków zielonych

Do zwalczania chwastów, szkodników i chorób służą zabiegi mechaniczne i herbicydowe. Są jednak konieczne w przypadku zaniedbania gleby, na której uprawiane są trwałe użytki zielone. Skuteczne ograniczanie występowania szkodliwych organizmów jest możliwe przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki.

Wapnowanie trwałych użytków zielonych

Większość trwałych użytków zielonych w Polsce stanowią zaniedbane gleby o kwaśnym odczynie, porośnięte gatunkami roślin o niskiej przydatności paszowej, dlatego by takie łąki i pastwiska dawały satysfakcjonujący plon ilościowy i jakościowy, konieczne jest ich zwapnowanie.

Odpowiedni dobór gatunków traw

Po regulacji odczynu gleby należy wprowadzić do runi odpowiednie gatunki traw i innych roślin pastewnych. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich wartości odżywcze, długość okresu wegetacji i wymagania siedliskowe.

Dosiewanie trwałych użytków zielonych

Dosiewanie trwałych użytków zielonych należy wykonywać w przypadku gdy pokrycia wymaga otwarty teren po zimowych pastwiskach lub szkodach wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.

image
użytki zielone
7 PORAD jak zadbać o użytki zielone przed zimą

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 20:55