Owoce jagody kamczackiej, zwanej również suchodrzewem jadalnym, dojrzewają ok. 2 tyg. przed truskawkamiMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorJagoda kamczacka

Jakie właściwości ma jagoda kamczacka i dlaczego warto ją uprawiać?

27.08.2023., 08:00h
Badania naukowców wykazały, że owoce jagodowe są bardzo bogate w witaminy i inne składniki mineralne, niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Wśród jagodowych na uwagę zasługuje wciąż niedoceniana jagoda kamczacka.

W których regionach kraju najlepiej jest uprawiać jagodę kamczacką?

Suchodrzew jadalny (Lonicera) można uprawiać w każdym zakątku naszego kraju. Nawet na terenach o surowym klimacie. Z uwagi na swoje pochodzenie roślina charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na mróz i nie ulega uszkodzeniu nawet przy minusowych 35°C, a kwiaty wytrzymują przymrozki do minus 6°C.

Które stanowisko w ogrodzie będzie najlepsze dla jagody kamczackiej?

Najlepsze stanowisko dla jagody jest w pełnym słońcu. Udaje się na każdej glebie, lecz preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie pH na poziomie 5,5–6,0, IV i V klasy bonitacji. Na takich stanowiskach plonuje dobrze nawet 30 lat. Początkowo rośliny rosną bardzo powoli. W 3. roku po posadzeniu zbierzemy ok. 0,5 kg owoców z krzewu, a maksymalne plony (3,5–4,5 kg owoców z krzewu) przyjdą w 6. roku po posadzeniu. Delikatne cięcie prześwietlające roślin rozpoczynamy dopiero w 4–5 roku.

Aby uzyskać wysokie zbiory owoców, należy zadbać o utrzymanie właściwych warunków. Przed sadzeniem należy wzbogacić glebę nawozami naturalnymi, czyli kompostem, obornikiem (ok. 8 t/ha). Jagoda nie znosi konkurencji chwastów o co trzeba zadbać przed sadzeniem i kontrolować w każdym sezonie.

Czy jagoda jest rośliną długowieczną?

Jagoda jest rośliną długowieczną dożywającą do 30 lat. W zależności od odmiany tworzy krzewy o wysokości od 1,2 do 2 m w przypadku odmian rosyjskich, o pokroju zwartym bądź rozłożystym. Krzewy sadzimy jesienią lub wiosną w rozstawie ok. 2,5 x 0,7 m w rzędzie, o 3 cm głębiej niż rosły w szkółce, w dołku o głębokości 30 cm, wypełnionym ziemią wymieszaną z dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem.

Ile razy w trakcie wegetacji zasilamy jagodę?

Podczas wegetacji zasilamy rośliny dwukrotnie, na początku kwietnia i po zbiorach na początku lipca. Należy również pamiętać, że jagoda kamczacka jest rośliną obcopylną, więc do dobrego owocowania wymaga sąsiedztwa innej odmiany. Dobierać należy odmiany kwitnące w tym samym czasie. Np. dla odmiany Atut dobrym zapylaczem jest Wojtek i Duet, dla Aurory – Indigo Gem i Honey Bee, a dla Vostorg – Jugana. Jagoda kamczacka jest rośliną idealną do ogrodów ekologicznych.

Suchodrzew ma również charakter ozdobny. Posiada ciekawe, kremowe, dzwonkowate kwiaty pokrywające niemal cały krzew, które pojawiają się już w marcu. Wyrastają po dwa na jednej szypułce a z tych dwóch kwiatów powstaje jeden owoc. Pod koniec maja na początku czerwca (ok. 2 tygodnie przed truskawkami) pojawiają się podłużne granatowe owoce pokryte woskowym nalotem. Jagody są soczyste, smaczne, kwaśno-słodkie z nutką goryczki.

Które odmiany jagód nie osypują się?

Niestety, niektóre odmiany mają tendencję do osypywania zaraz po dojrzeniu, więc lepiej wybierać odmiany, które utrzymują się dłużej na krzewie.

Oto kilka propozycji odmian towarowych nieosypujących się:

  • Wojtek,
  • Zojka,
  • Jugana,
  • Jolanta,
  • Duet.

Z odmian kanadyjskich godne uwagi są:

  • Indigo Gem,
  • Aurora,
  • Honey Bee.

Z rosyjskich:

  • Vostorg,
  • Jugana.

Wojtek rodzi duże i smaczne owoce, bardzo plenny. Zojka obficie plonuje, rodzi duże, bardzo słodkie owoce. Jugana ma owoce słodkie z odrobiną kwaśnego posmaku, Jolanta – owoce duże, cierpko-słodkie, Duet – owoce długie, słodko-kwaśne, Indigo Gam – owoce słodkie. Aurora – ogromne i bardzo słodkie owoce.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 17:06