Jabłka deserowe z PolskiJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorCeny jabłek z GUS

Polskie jabłka deserowe najtańsze w Europie. Cena ponad 2 razy niższa niż francuskich!

05.01.2024., 15:00h
Sadownicy zebrali mniej jabłek w roku 2023. Ilość zebranych owoców okazała się niższa w stosunku do tej z roku 2022 o 9%, pomimo że ogólna liczba zbiorów wyniosła 3,8 mln t.

Dlaczego w roku 2023 było mniej jabłek?

Jak wynika z informacji zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, zimowe warunki pogodowe na przełomie roku 2022 i 2023 umożliwiały jabłoniom przetrwanie okresu spoczynku. Dzięki występującym na przełomie marca i kwietnia niskim temperaturom został opóźniony okres wegetacji, a pąki kwiatowe były chronione przed przemarzaniem wczesną wiosną. Na obniżenie zbiorów jabłek w roku 2023 miało wpływ pogorszenie się warunków atmosferycznych, których konsekwencją była m.in. mniejsza intensywność oblotu zapylaczy, uszkodzenia kwiatów i silny opad zawiązków. Skutkiem wymienionych, negatywnych zjawisk, była mniejsza w stosunku do roku 2022 ilość zawiązanych owoców.

Wysokie koszty produkcji owoców

Jak wyjaśnia GUS, najbardziej szkodliwe dla wzrastających owoców były niskie temperatury oraz długotrwałe opady deszczu, które nasiliły występowanie chorób grzybowych i szkodników. Sadownicy, ze względu na wysokie koszty środków ochrony roślin oraz brak odpowiednich warunków pogodowych, mieli ograniczone możliwości przeciwdziałania występującym chorobom.

Przełomowe lato dla sadowników

Niestety, dla sadowników również letnia pora nie okazała się łaskawa, a wszystko za sprawą intensywnych opadów deszczu oraz burz z gradem, które uszkodziły wiele plantacji drzewek owocowych w sadach, uszkadzając rosnące na nich owoce. Ostatecznie, najbardziej litościwa okazała się jesień, słoneczna i ciepła pozwoliła na dojrzenie pozostałych na drzewach owoców i osiągnięcie jakichkolwiek zysków.

Ile jabłek zebrano w roku 2023 w Polsce?

Jak wynika z raportu KE, ceny polskich jabłek deserowych w Unii Europejskiej nieznacznie wzrosły. Z analizowanych danych wynika, że ich średnia cena wynosiła ok. 0,57 euro/kg, czyli 2,47 zł/kg. Obecnie ta cena jest równa ok. 0,59 euro/kg, czyli 2,55 zł/kg. Okazuje się, że najdroższymi jabłkami deserowymi w grudniu były te z Francji, a ich cena wyniosła ok. 1,40 euro/kg, czyli 6,06 zł/kg. Dosyć drogie były również jabłka włoskie, za które należało zapłacić 0,96 euro/kg, tj. 4,16 zł/kg. Sporo kosztowały także jabłka niemieckie, bo 0,80 euro/kg, czyli 3,46 zł/kg.

Kurs z dnia (20.12): 1 Euro = 4,33 zł 

image
IZBY ROLNICZE

Sadownik z Grójca: ceny jabłek są jak w latach 90-tych, ale wtedy mieliśmy znacznie niższe koszty

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: GUS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 09:32