StoryEditorAgrotechnika

Wczesny siew dobry dla plonowania

16.03.2021., 10:03h
W przypadku polskich roślin bobowatych i zbóż jarych temperatura w czasie siewu nie ma większego znaczenia. Jak tylko możliwy jest wjazd w pole, glebę z rozsianymi nawozami warto doprawić jak najszybciej, najlepiej do głębokości siewu. W przypadku innych gatunków jarych, jak kukurydzy, soi, ziemniaków i sorgo termin siewu wyznacza temperatura gleby.
Z siewem bobowatych i zbóż jarych nie ma co czekać. Co prawda pszenica jara uznawana jest za gatunek reagujący po wschodach negatywnie na kapryśną wiosnę z przymrozkami, to naukowcy z IUNG – PIB w Puławach stwierdzili w badaniach, że bez szkody znosi ona chwilowe spadki temperatur nawet do minus 8°C. Nie można jednak brać jednej miary do wszystkich odmian, które różnią się morfologicznie we wczesnych fazach rozwoju.

Bobik i groch siej jak najwcześniej

Bobik, groch siewny i łubiny wymagają bardzo wczesnego terminu siewu i właściwie zaraz powinny być już siane. Jest to podyktowane przede wszystkim koniecznością jarowizacji (czyli przejścia przez okres niskich temperatur w fazie siewki). Opóźnienie terminu siewu powoduje zmiany w wyglądzie morfologicznym. Dochodzi też do zakłócenia we wzroście i rozwoju roślin – są one wyższe, wytwarzają nadmierną ilość masy wegetatywnej i zawiązują mniej strąków, co wpływa niekorzystnie na wielkość i jakość plonu nasion. Optymalny termin wysiewu nasion tej grupy roślin w południowo-zachodniej części Polski to koniec marca, a na północy kraju – początek kwietnia. Z bobowatych wyjątek stanowi ocz...
Pozostało 93% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 07:50