StoryEditorSzkodniki

Zagrożenie zbóż przez mącznika, rdzę i septoriozę będzie w Polsce rosło

04.02.2022., 09:02h
Presja czterech chorób: mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rdzy brunatnej, rdzy żółtej i septoriozy plew zdaniem naukowców badających i monitorujących zagrożenia chorobowe zbóż w Polsce rośnie i w najbliższej przyszłości nasili się.

Dlaczego te patogeny? Bo wszyscy ich sprawcy pozostają w agroekosystemie w samosiewach, są na resztkach pożniwnych, na trawach. Ich czas inkubacji bardzo się waha i zmienia wraz ze zmianą agroklimatu.

Priorytetem wiosennej ochrony zbóż jest wykonanie zabiegu T1

Co z takich obserwacji wynika? A to, że szczególnie w przypadku uprawy jęczmienia ozimego trzeba zweryfikować strategię ochrony fungicydowej z naciskiem na zabieg T0 już jesienią lub bardzo wczesną wiosną. Tak było np. w ostatnim sezonie, kiedy jesienią i do końca 2020 r. warunki atmosferyczne sprzyjały obserwowanej wtedy w zbożach infekcji chorób grzybowych. Poza mączniakiem prawdziwym zbóż i traw oraz plamistością siatkową w jęczmieniu obserwowano w zasiewach pszenicy i żyta pierwsze symptomy rdzy brunatnej. Wtedy w jednym z komunikatów Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu w dniu 19 października 2020 r. na Platformie Sygnalizacji Agrofafgów zalecał wykonanie zabiegu w pszenicy ozimej w celu zwalczania septoriozy paskowanej liści przy użyciu dozwolonych wtedy substancji czynnych, jak np. tebukonazol, metkonazol, prochloraz, cyflufenamid.

Priorytetem wiosennej ochrony zbóż jest i...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 12:25