Z zabiegów jesiennego odchwaszczania zbóż nie można rezygnować, bo istotną obniżkę plonów powoduje już 20 chwastów dwuliściennych na 1 m2, przy czym próg szkodliwości stanowią zaledwie dwie rośliny przytulii czepnej. Groźne są też samosiewy łakomego rzepakuMarek Kalinowski/Canva
StoryEditorUprawa

Jedyny słuszny termin na odchwaszczanie zbóż ozimych jesienią. Kiedy?

18.09.2024., 08:30h

W jakim terminie należy odchwaszczać zboża ozime jesienią i o czym należy pamiętać, decydując się na wykonanie zabiegów przedwschodowych i powschodowych?

W jakich terminach zwalczać chwasty jesienią?

Jesienią chwasty w zbożach można zwalczać w dwóch terminach – przed wschodami lub po wschodach zbóż. Zabiegi przedwschodowe wykonuje się najpóźniej 3–4 dni po siewie zbóż na wilgotną, dobrze uprawianą glebę.

Większość rolników odchwaszcza zboża ozime w fazie szpilkowania zbóż lub w fazie od 2–3 liści do początku krzewienia i są to optymalne decyzje z dużym wyborem produktów na te terminy oprysku. Po wschodach zbóż możemy już określić, jakie gatunki chwastów i w jakim nasileniu występują.

Dlaczego odchwaszczanie jesienne jest skuteczniejsze od wiosennego?

Chwasty są najbardziej wrażliwe na działanie herbicydów w początkowych fazach rozwoju i ten ich słaby punkt trzeba skrupulatnie wykorzystać po siewach zbóż ozimych. Z tej prostej przyczyny odchwaszczanie w terminie ...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2024 20:24