Krystian ZyśkoKrzysztof Janisławski
StoryEditorUprawa

Miotła zbożowa zmorą dla pszenicy. Jak chwasty zwalcza rolnik spod Lublina?

31.10.2023., 09:00h
Chwasty jednoliścienne uodpornione na działanie herbicydów potrafią sprawić poważny kłopot. – W naszym rejonie występują takie problemy z miotłą zbożową – mówi Krystian Zyśko, który wspólnie z rodzicami prowadzi gospodarstwo pod Lublinem. W uprawach przeważa pszenica. Jaką stosują w tym zbożu ochronę herbicydową?

 

Gospodarstwo rolne w Chmielu Drugim koło Lublina rodzina prowadzi od kilku pokoleń. Obecnie uprawami zajmują się wspólnie Renata i Marek oraz ich syn Krystian Zyśko.

Gdy był młodszy, nie miał wątpliwości, że zostanie na gospodarstwie, potem miał epizod jako zawodowy kierowca, ostatecznie rolnictwo zwyciężyło.

– Od małego krok w krok za ojcem – wspomina pan Krystian. – Pamiętam, jak będąc dzieckiem przysypiałem na dużym błotniku Zetora 7211. Nie przeszkadzał mi hałas ani wstrząsy maszyny. Tak mi zostało do dziś. Gdy siedzę w ciągniku, ale nie kieruję, od razu zasypiam – śmieje się młody rolnik.

Kiedy jego rodzice w 1995 r. przejmowali gospodarstwo od dziadka pana Krystiana, pod pługiem było 14 ha. Dziś to ok. 130 ha, z czego własność stanowi 90 ha, reszta dzierżawy. Gleby mozaikowate, klas IIIa, IIIb i IV.

Syzyfowe prace rolników na kamienistych polach pod Lublinem

– Charakterystyczną cechą uprawianych przez nas pól jest kamienistość – zaznacza Krystian Zyśko. – Co sezon z pól wywozimy 20 ton zbieranych maszynowo kamieni. Szczególnie dokładnie "czyszczone" są stanowiska przeznaczone pod buraki cukrowe. Z tych...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:42