Łukasz Winiecki - Dyrektor Działu Nasiennego Ampol MerolKamila Szałaj
StoryEditorUprawa

Odmiany pszenicy i rzepaku na trudne żniwa

02.10.2023., 10:50h
Spotykamy się w nietypowym miejscu, bo na Balonowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Grudziądzu. Ale firma Ampol-Merol wcale nie znalazła się tutaj przypadkiem. O balonach i przede wszystkim o rozwiązaniach w uprawie roślin, które sprawdziły się podczas tegorocznych trudnych żniw, z Łukaszem Winieckim – dyrektorem Działu Nasion Ampol-Merol rozmawia Kamila Szałaj.

Kamila Szałaj: Za nami jedne z najtrudniejszych od lat żniw. Pogoda najpierw wysuszyła plony, a potem je utopiła, w wyniku czego tegoroczne zebrane ziarno najczęściej nie ma parametrów jakościowych. Jak w tych warunkach poradziły sobie odmiany pszenicy i rzepaku z waszego portfolio? Które najlepiej wypadły u rolników?

Łukasz Winiecki: – Portfolio Ampol-Merol już od kilkunastu lat tworzymy pod kątem oczekiwań rolników, którzy chcą osiągać plony bez względu na warunki, w jakich gospodarują. Oczekują także, by jakość plonu była utrzymana na jak najwyższym poziomie. Wymagania te w tym roku świetnie spełniła odmiana pszenicy RGT Diplom, charakteryzująca się wysokim plonem, zdrowotnością, gęstością i wyrównaniem ziarna. Co ciekawe, okazało się, że podczas tych trudnych żniw odmiana ta zdała dodatkowy egzamin z odporności na porastanie ziarna w kłosach, utrzymując swoje parametry mimo deszczu. Natomiast wśród odmian rzepaku, dużym powodzeniem cieszy się LG Arnold, czyli mieszańcowa odmiana z hodowli Limagrain, będąca wzorcem w COBORU. LG Arnold wyjątkowo elastycznie dostosowuje się do warunków gospodarowania rolnika. Na dobrych, ale i na słabszych stanowiskach potrafi pokazać, na co go stać osiągając bardzo dobre plony nasion o wysokim zaolejeniu. W tym trudnym sezonie LG Arnold wytworzył plon, utrzymał masę tysiąca nasion i nie zredukował łuszczyn, co ma decydujący wpływ na spadek plonowania odmian wrażliwych na warunki pogodowe. Odmiana ta wpisuje się więc bardzo dobrze w trudne warunki pogodowe. Mamy nadzieję, że strzałem w dziesiątkę okaże się także kolejna wprowadzana przez firmę Ampol-Merol odmiana rzepaku ozimego – ZEUS F1, która charakteryzuje się wybitną tolerancją na wysokie temperatury. Jest w stanie zdecydowanie dłużej przeżyć w promieniowaniu słonecznym, pomimo suszy.

Coraz częściej zdarzające się susze powodują, że rolnicy muszą nie tylko odpowiednio dobrać odmiany, ale i sięgać po produkty ograniczające skutki niedoboru wody. W swojej ofercie Ampol-Merol ma na wyłączność nawóz MicroSpeed Energy, który pomaga roślinom przetrwać suszę. Jak działa?

– Susza powoduje w roślinie zanik chlorofilu, a następnie jej obumieranie. Głównym zadaniem MicroSpeed Energy jest maksymalne opóźnienie rozkładu chlorofilu. Po zastosowaniu MicroSpeed Energy roślina jest chroniona przez 30 dni. W warunkach tegorocznej suszy było to mocno widoczne – preparat opóźnił rozkład chlorofilu i tym samym wydłużył w czasie zieloność roślin względem kontroli. Substancja zawarta w MicroSpeed Energy to IRC, czyli inhibitor rozkładu chlorofilu. Jest to jedna z najnowszych oraz najmocniejszych substancji stymulujących na rynku. Zadebiutowała w 2023 nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach świata.

Ale susza to niejedyne zmartwienie rolników. UE stawia przed nimi ogromne wyzwanie – Zielony Ład. Z uwagi na wojnę, jego wejście w życie przesunie się pewnie w czasie, ale i tak jest nieuchronne. Czy Ampol-Merol już dostosowuje swoją ofertę do nowych, bardziej zielonych zasad? Jakie produkty biologiczne są już dostępne dla rolników?

– Faktycznie, Zielony Ład budzi kontrowersje, ale trzeba się spodziewać, że w najbliższej perspektywie wejdzie w życie. Poza biologiczną ochroną upraw, należy zwrócić uwagę także na ograniczenia stosowania nawozów mineralnych, głównie azotowych i fosforowych. Te dwa pierwiastki będą pod lupą w stosowaniu w gospodarstwach. Dlatego wprowadziliśmy produkty biologiczne, które wpisują się w Zielony Ład. Preparaty pomagają zasymilować azot atmosferyczny, a z drugiej strony, posiadają bakterie, które odzyskują z gleby fosfor dotychczas niedostępny. Po zastosowaniu produktów biologicznych podczas tegorocznych żniw zaobserwowaliśmy, że rośliny nie były poredukowane, miały wytworzone wiosną źdźbła, które mimo suszy dotrwały do zbiorów. Kolejnym produktem dostępnym w naszej zielonej ofercie jest Synergia Split, który przyspiesza rozkład resztek pożniwnych. Ciekawostką jest też to, że wprowadziliśmy w ubiegłym roku rzepak InVigor Dazzler zaprawiony biologiczną zaprawą fungicydową Integral Pro. Dzięki temu rolnicy mogli skorzystać z ekoschematu Biologiczna Ochrona Upraw już w tym sezonie. Mamy zresztą informacje z ARiMR, że ekoschemat ten będzie kontynuowany w przyszłych kampaniach.

Z tymi wszystkimi nowinkami rolnicy mogą zapoznać się między innymi na imprezach polowych, które dla nich organizujecie. To okazja nie tylko do zapoznania się z najnowszymi produktami, ale też do wymiany doświadczeń i pozyskania fachowej wiedzy.

– Ampol-Merol stara się być blisko rolników. Spotykamy się więc z nimi na Demo Farmach, czyli plantacjach zakładanych w gospodarstwach rolników. Nie są to żadne instytuty ani stacje doświadczalne, tylko gospodarstwa, które zakładają plantacje naszych odmian, w naszej technologii, uprawiane sprzętem, jaki posiadają. Chcemy realnie pokazać, jak dana odmiana zachowała się na danym stanowisku, w danych warunkach pogodowych i w danej technologii. Spotykamy się z rolnikami w takim gospodarstwie kilka razy w trakcie sezonu, zaczynając od pozimowych lustracji, aż do zbioru. Informację o tym, gdzie jest najbliżej zlokalizowana Demo Farma, można sprawdzić na stronie www.demofarma.pl.

Fachowa wiedza to jedno, ale rolnicy oczekują od firmy także wsparcia w radzeniu sobie z wysokimi kosztami produkcji. Czy mają szansę zrobić u was trochę tańsze zakupy?

– Oczywiście! Zawsze wyciągamy rękę do rolnika i staramy się mu pomóc. Stosujemy elastyczne warunki finansowania zakupu środków do produkcji rolnej – na przykład odroczone terminy płatności, nawet na kolejne żniwa, na dogodnych warunkach handlowych dla wybranych produktów. Mamy bowiem świadomość, że część gospodarzy posiada jeszcze zeszłoroczne plony w magazynach, których nie udało im się sprzedać. Poza tym, oferujemy liczne promocje. Rolników wspierają również nasi doradcy, którzy są obecni w gospodarstwach i doradzają przy wyborze optymalnej technologii produkcji i programu ochrony upraw. Mamy też system kompensat – rolnik może rozliczyć się płodami rolnymi za zakupione środki do produkcji.

image

Ampol Merol sięga chmur ze swoim balonem Gustawem

FOTO: Kamila Szałaj

Rozmowę tę prowadzimy w nietypowym miejscu – podczas VI Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów w Grudziądzu. Dlaczego bierzecie udział w tym wydarzeniu? Co to ma wspólnego z rolnictwem?

– Ampol-Merol uczestniczy w wielu aktywnościach społecznych. Jesteśmy nie tylko sponsorami, patronami, ale również uczestnikami licznych wydarzeń, które odbywają się w naszym kraju. Szczególnie bliskie są nam wydarzenia sportowe. Właśnie dlatego sponsorujemy między innymi Klub Sportowy Pomorzanka, przekazaliśmy na potrzeby młodych sportowców żaglówki i sięgamy chmur z naszym balonem Gustawem. Co ma wspólnego rolnictwo z taką działalnością? Wszystko – zarówno w naszej branży, jak i sporcie liczy się ciężka praca, wiedza, chęć rozwoju, nastawienie na sukces i stawianie sobie nowych celów, które wyróżniają nas na rynku.

image

Pod koniec sierpnia w Grudziądzu odbyły się Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów. Ampol-Merol też brał w nich udział

FOTO: Kamila Szałaj

Dziękuję za rozmowę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 02:21