Larwy skrzypionek z kulistą czarną głową i 3 parami krótkich nóg tułowiowych mają barwę brunatnożółtą, są pokryte śluzem i odchodami. Jedna larwa skrzypionki może zniszczyć do 3,5 centymetra kwadratowego powierzchni liścia. Kilka larw jest w stanie zeskrobać miękisz z całego liściaMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Uprawa zbóż: rośnie zagrożenie skrzypionkami. kiedy wykonać zabieg?

02.05.2024., 08:00h
Skrzypionki są w środowisku i czekają na majowe ocieplenie. Ostatnie lata charakteryzowały się masowymi nalotami tych szkodników. Jak je zwalczać?

To, czy nasilenie szkodników zbóż i innych roślin będzie duże zależy od tego, jakie są warunki termiczne na początku wiosny. Na razie jest chłodno, w nocy z 17 na 18 kwietnia w niektórych rejonach wystąpiły przymrozki.

Za wcześnie jest jednak, by stwierdzić, że to osłabi presję tych szkodników. Skrzypionki są w środowisku i czekają na majowe ocieplenie. Z całą pewnością pojawią się w zbożach. Długoterminowe prognozy zapowiadają znaczne ocieplenie, a w ostatnich latach masowe naloty skrzypionek odbywały się już w ostatniej dekadzie kwietnia. Tak było rok temu, kiedy w komunikacie IOR – PIB z 26 kwietnia 2023 r. w Winnej Górze stwierdzono masowe naloty chrząszczy skrzypionek.

Z artykułu dowiesz się:

Gatunki skrzypionek, które szkodzą zbożom

Pojawienie się chrząszczy będzie prognostykiem zagrożenia,

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. maj 2024 05:19