StoryEditornawożenie

Wiosenne nawożenie pszenic nawozami RSM. Kiedy go wykonać i jak dobrać dawkę?

14.03.2023., 10:03h
W gospodarstwie rolno-nasiennym Andrzeja Kiryczuka zdecydowana większość wiosennego nawożenia azotowego odbywa się przy wykorzystaniu RSM. Rolnik stosuje ten nawóz od wielu lat i przytacza szereg argumentów za takim wyborem.

Andrzej Kiryczuk z miejscowości Zaliszcze (pow. parczewski) prowadzi wspólnie z żoną Małgorzatą gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej od 1985 r. Obecnie wspólnie z synami Pawłem i Rafałem. Choć formalnie są to odrębne gospodarstwa, to w praktyce tworzą jeden organizm. W 1994 r. rolnik zdecydował o postawieniu na produkcję nasienną. Dziś większość upraw tego rodzinnego gospodarstwa (120 ha, przeważają grunty własne) jest prowadzona z przeznaczeniem na kwalifikowany materiał siewny.

Gospodarze współpracują z wieloma hodowlami roślin

Produkcja jest prowadzona na ziemiach klasy IV i IVb, a także V.

Gleby nie są ciężkie w uprawie, ale zdarzają się mozaiki piasku i gliny – mówi rolnik. – Ok. 60% areału gospodarstwa jest przeznaczone pod produkcję materiału siewnego, którego rocznie wytwarzamy ok. 400 t. Wprowadzamy do obrotu wyłącznie to, co sami wyprodukujemy. Naszymi klientami są rolnicy głównie z woj. lubelskiego, choć nie tylko, a także firmy nasienne.

Gospodarstwo ma podpisane umowy licencyjne z hodowlami roślin takimi jak HR Danko, HR Strzelce, Smolice, Saaten-Union i KWS. Produkuje nasiona zbóż ozimych (ps...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 19:01