StoryEditorZiemniaki

Kiedy zacząć podkiełkowywanie ziemniaków odmian bardzo wczesnych?

05.12.2022., 15:12h
Przy sprzyjającej pogodzie już w 60 dni od wysadzenia odmian bardzo wczesnych można uzyskać opłacalny plon handlowy młodych ziemniaków.

Do uprawy na najwcześniejszy zbiór nadają się wyłącznie odmiany bardzo wczesne i wczesne. O ekonomii tej produkcji decyduje termin zbioru, a ten znacznie przyspiesza podkiełkowywanie sadzeniaków.

Bulwy podkiełkowane można sadzić wcześniej 

Poza wyborem dobrej odmiany (warto porównać cechy zestawione w tabeli) w uprawie ziemniaków na wczesny zbiór dużą rolę odgrywa podkiełkowywanie sadzeniaków. Ten zabieg w temperaturze 12–15°C z dostępem światła (150 luksów) przez 8–10 godzin na dobę, przy optymalnej wilgotności powietrza na poziomie 80–90% i zakładanym zbiorze w 60 dni od wysadzenia, powinien trwać 6–8 tygodni. Jeżeli planujemy zbiór plonu po 75 dniach od posadzenia, podkiełkowywanie powinno trwać 4–6 tygodni, a przy zbiorze odmian bardzo wczesnych po dojrzeniu bulw podkiełkowywać powinniśmy sadzeniaki przez 4 tygodnie.

Bulwy podkiełkowane można sadzić wcześniej, w mniej ogrzaną glebę (6–8°C), a ponadto rośliny wschodzą nawet o tydzień wcześniej niż z sadzeniaków niepoddanych takiemu zabiegowi. To ważne, bo najwyższe ceny młodych ziemniaków utrzymują się krótko, a zatem liczy się każdy dzień.

Wschody odmian bardzo wczesnych ziemniaka rozpoczynają się po ok. 16–20 dniach od posadzenia

  • Wschody odmi...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. wrzesień 2023 15:29