Po zabezpieczeniu plantacji zabiegiem zapobiegawczym, największy ciężar ograniczania zarazy ziemniaka przypada w fazie intensywnych przyrostów części nadziemnejMarek Kalinowski
StoryEditorZaraza ziemniaka

Krytyczna faza w ochronie ziemniaka. Kiedy wykonać zabiegi na zarazę ziemniaka?

19.06.2024., 09:00h
Na większości plantacji ziemniaki zwierają rzędy, a nać jeszcze intensywnie przyrasta. Jaki jest optymalny program ochrony ziemniaka w zależności od fazy rozwojowej?

Rolnicy wykonali już pierwsze zabiegi profilaktyczne chroniące uprawy ziemniaka przed zarazą w fazie krytycznej, które należy przeprowadzić ok. 55-65 dni od posadzenia.

Czy temperatura ma wpływ na rozwój zarazy ziemniaka?

Pamiętajmy, że do każdej fazy rozwoju ziemniaka trzeba dobierać substancje o konkretnym mechanizmie działania. W programie ochrony ziemniaków przed zarazą trzeba uwzględniać także coraz groźniejszą alternariozę.

Warunkiem infekcji i rozwoju sprawcy zarazy ziemniaka są opady i wysoka wilgotność. Temperatura właściwie nie ma znaczenia, bowiem zaraza ziemniaka potrzebuje do zarodnikowania temperatury powietrza w przedziale 3–29°C.

W niższych (optymalnie12°C) dochodzi do zakażania liści i łodyg przez zoospory. Przy temperaturach powyżej 18°C dochodzi do bezpośredniego kiełkowania zarodników konidialnych i zakażania przez strzępkę infekcyjną. Krótki cykl rozwojowy zarazy ziemniaka powodu...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 13:06