Rekord zbioru plonów ziemniaka z hektara PROCAM 2023PROCAM/Canva/TPR
StoryEditorZiemniaki

Rekordowy plon ziemniaka w Polsce: niemal 80 ton z ha! Gdzie rosną takie bulwy?

31.10.2023., 10:30h
Po rekordowych plonach zbóż przyszedł czas na rekordowe zbiory ziemniaków. W jednym z kujawsko-pomorskich gospodarstw z uprawy ziemniaków prowadzonej w technologii PROCAM, zebrano prawie 80 t ziemniaków z hektara. Jak to możliwe?

Gdzie padł rekord w zbiorze ziemniaków w roku 2023 i ile wyniósł?

13 października 2023 r. we wsi Biskupice położonej w okolicach Radziejowa (woj. kujawsko-pomorskie) został ustanowiony rekord województwa w zbiorze plonu ziemniaka z hektara. To w gospodarstwie rolnym Roberta Witkowskiego pod nadzorem Kancelarii Rekordów stwierdzono, że z hektara uprawy zebrano 79,84 t ziemniaków.

Jaką odmianę ziemniaków posadził rekordzista?

Nowy rekordzista postawił na posadzenie odmiany średnio wczesnej odmiany Camelia. Jest to typowo żółty rodzaj bulwy, która charakteryzuje się nie tylko kolorem, ale również wyjątkowo równym kształtem. Ponadto doskonale nadaje się do przechowywania.

Dlaczego plon ziemniaków w Radziejowie był tak wysoki?

Właściciel gospodarstwa i nowy nabywca rekordy Polski nie ukrywa, że osiągnięcie tak wysokiego plonu nie byłoby możliwe, gdyby nie uczestnictwo w projekcie firmy PROCAM i odpowiednie nawodnienie oraz nawożenie plantacji.

Tegoroczny sezon w przypadku ziemniaków zaczął się dobrze. Byliśmy zadowoleni zarówno z plonów, jak i oferowanej ceny. Rok 2023 był jednak trudny pod względem warunków pogodowych. Osiągnęliśmy wysoki plon dzięki właściwemu nawadnianiu plantacji. Nawadnialiśmy uprawę pięciokrotnie dawką 20 l/m2. Zabiegi nawożenia przeprowadzaliśmy zgodnie z recepturą od firmy PROCAM, czyli 8 zabiegów w odstępie 9 dni.

Jakie nawozy były stosowane w uprawie ziemniaków w Radziejowie?

Jak przyznaje Witkowski, w jego gospodarstwie nie stosuje się nawożenia obornikiem, ponieważ nie są w nim utrzymywane zwierzęta, dlatego brakujące mikroelementy są uzupełniane poprzez stosowanie zabiegów dolistnych.

W tegorocznej uprawie została zastosowana technologia oparta o Proleaf Max 4.0, czyli nawóz „maksymalnie napakowany mikroelementami”, dzięki czemu nie było konieczne uzupełnianie nawożenia innymi środkami. Dwukrotnie został również podany nawóz NHCa Delta, którego działania wpłynęło nie tylko na odżywienie rośliny, ale w późniejszej fazie również na jej wysokość i poprawę jakości. Ostatnim z wykorzystanych w nawożeniu plantacji środków był imPROver+ w dawce 0.7, który przyczynił się do zregenerowania uszkodzonych tkanek rośliny i przyspieszył wzrost wegetatywny i generatywny.

Wszystkie pola były prowadzone przez zestaw mistrzowski, konferencyjny, czyli pakiety, które są proponowane rolnikom przed rozpoczęciem sezonu wegetatywnego.

Jakie były warunki wegetacji ziemniaków w roku 2023?

Jak wynika z przedwynikowych danych głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w roku 2023, zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, warunki wegetacji ziemniaków od momentu ich posadzenia do połowy września nie były zbyt korzystne dla tej uprawy. Na taki wynik miał wpływ niski wskaźnik opadów atmosferycznych w okresie od maja do lipca oraz ich nierówny rozkład. Deficyt wodny miał wpływ na obniżenie potencjału plonotwórczego ziemniaków. Ostatecznie okazuje się jednak, że stany plantacji w poszczególnych częściach kraju były różne. Nie zmienia to jednak faktu, że pod względem jakości bulw w roku 2023 nie ma co liczyć na zadowalające wyniki.

Jaka będzie powierzchnia upraw ziemniaków w roku 2023?

Zdaniem analityków GUS-u w roku 2023 powierzchnia upraw ziemniaków podczas tegorocznych zbiorów wyniesie ok. 0,2 mln ha. Szacowana wysokość plonów to 294 dt/ha, czyli 29,4 t/ha, co daje wynik o ok. 4% niższy niż w roku 2022. Najprawdopodobniej zostanie zebrane o ok. 5,5 mln t (9%) ziemniaków mniej niż w poprzednim roku.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: PROCAM, GUS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 12:26