StoryEditornawożenie

Znaczenie fosforu w rozwoju roślin. Jak efektywnie nawozić uprawy tym pierwiastkiem?

12.12.2022., 19:12h
W rozwoju roślin występują dwa okresy krytyczne zapotrzebowania na fosfor. Pierwszy to okres wzrostu systemu korzeniowego w pierwszych kilku tygodniach początkowego wzrostu i rozwoju roślin.

Drugi, to okres po kwitnieniu roślin przypadający na fazę tworzenia plonu generatywnego.Tę wiedzę o krytycznych okresach zapotrzebowania roślin na fosfor trzeba wykorzystywać w planowaniu nawożenia.

Trzy opcje nawożenia fosforem

Przy drogich nawozach chęć nawożenia gleb fosforem na zapas nie ma większego sensu, ale nie powinniśmy też stosować dawek mniejszych od wynoszonych z plonem roślin. Właściwie mamy trzy opcje nawożenia fosforem. Pierwsza, to nawożenie podstawowe gleby, opcja najmniej precyzyjna i najmniej efektywna, zwłaszcza jeżeli pH gleby nie mieści się w optymalnym zakresie 6–7.

Druga, to tzw. zlokalizowane, startowe nawożenie fosforem, blisko umieszczonego w glebie materiału siewnego roślin. Trzecia, to możliwość dokarmiania dolistnego roślin fosforem. To oczywiście duże uproszczenie różnych możliwości zaspokojenia apetytu roślin na fosfor, bo z pomocą przychodzą rolnikowi także preparaty biologiczne uwalniające fosfor niedostępny w formy przyswajalne.

Pamiętajmy też, że o plonowaniu większości roślin decyduje nie dawka wniesionego fosforu w nawozach, ale aktualna zasobność gleby w ten pierwiastek. Celem nawożenia fosfore...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 16:50