StoryEditorWiadomości z branży

Zrównoważony rozwój według BASF

03.12.2019., 15:12h
Na początku listopada 2019 roku w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja „BASF dla planety”. W trakcie tego wydarzenia branżową konferencję zorganizował dział BASF Agricultural Solutions w Polsce, o czym pisaliśmy w nr. 47 „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
Wydarzenie składało się z części konferencyjnej oraz wystawy, na której zaprezentowano innowacje branży chemicznej odpowiadające na wyzwania klimatyczne. Doskonale wpisuje się to w hasło „BASF dla planety”.

BASF dla planety

BASF daje dziś przykład innym firmom i globalnym markom jak realizować cel zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. W koncernie realizowany jest też Program Zarządzania EmisjamiCarbon Management, z deklaracją, że do roku 2030 BASF będzie neutralny pod kątem emisji dwutlenku węgla. Firma ma wiele innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań oferowanych różnym branżom. To m.in. produkty do impregnacji drewna o najłagodniejszym profilu ekotoksykologicznym. To również tzw. zasada Mass Malance (porównywana do zasad dotyczących tzw. zielonej elektryczności) polegająca na włączeniu do procesów produkcji materiałów dla warsztatów lakierniczych głównie biogazu i bionafty, zamiast surowców kopalnych.

To dla nas bardzo istotne, by wartości, które deklarujemy i o których dyskutujemy z partnerami przenosić na praktyczne rozwiązania. Zarówno w zakresie innowacji, które nasi klienci wdrażają w różnych branżach swojej działalności, jak i przy okazji takich spotkań jak dzisiejsze – powiedziała Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska.

Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska
  • Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska

Biodegradowalny zamiennik plastiku

Nie tylko mieszkańcy miast, ale i rolnicy wiedzą, że świat zalewa plastik i że wprowadzono opłaty za foliowe torebki. Patrząc na innowacje pokazane na wystawie aż trudno uwierzyć w to, że tego problemu świat jeszcze nie rozwiązał. Przykład to tworzywo biodegradowalne ecovio, którego wykorzystanie ogranicza tylko wyobraźnia. Na wystawie były jednorazowe kubki z papieru powleczonego tym właśnie materiałem, były biodegradowalne worki na śmieci i biodegradowalna folia do ściółkowania w uprawach warzywnych. Nie ma chyba wielkich przeszkód, aby z tego materiału produkować worki i torebki do wykorzystania w sklepach.

Dzięki biodegradowalności, produkty wytworzone z ecovio same rozkładają się w przyrodzie, choć najlepiej, jeśli są zebrane i odpowiednio składowane. W takich warunkach w kilka tygodni rozkładają się do postaci kompostu, który można następnie wykorzystać jako nawóz.

Przykład wykorzystania folii z biodegradowalnego tworzywa ecovio do ściółkowania w uprawach warzywnych
  • Przykład wykorzystania folii z biodegradowalnego tworzywa ecovio do ściółkowania w uprawach warzywnych
Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 11:51