StoryEditorżyto

Żyto ozime idealne na słabe polskie gleby i mrozy

18.08.2022., 16:08h
Ostatnio przedstawialiśmy Listę Odmian Zalecanych żyta ozimego. Biorąc pod uwagę niedoskonałości polskich gleb i przewagę gleb słabych, a także klimat, to gatunek idealny.

Zgoda, w sprzyjających sezonach, z dobrym rozkładem opadów pszenica dobrze plonuje i jest droższa. Ale nawet w dobrym roku, na najsłabszych glebach plonem nie dorówna odmianom żyta hybrydowego.

Mieszańce żyta ozimego lepiej plonują 

Odmiany hybrydowe plonują zdecydowanie wyżej od populacyjnych. Są oczywiście zwolennicy takich i takich odmian. Kto planuje ekonomiczne nakłady na nawożenie i ochronę powinien zostać przy odmianach populacyjnych. Kto jednak chce więcej i mieć jakość ziarna pszenicy dla młyna, powinien sięgnąć po hybrydy. Te ze względu na znacznie wyższy potencjał plonowania wymagają wyższego nawożenia i standardowo skracania źdźbeł – najlepiej dwa razy. Zasadniczą różnicą w agrotechnice hybryd jest mniejsza ilość wysiewu materiału siewnego i nieco wcześniejszy termin siewu.

Zaraz przejdziemy do szczegółów tych różnic. Jeszcze raz podkreślę – żyto jest idealnym zbożem do uprawy w polskich warunkach klimatycznych z ryzykiem mroźnej zimy i na polskich, słabej jakości zakwaszonych glebach.

Największym atutem żyta, tak hybrydowego, jak i populacyjnego, jest najwyższa ze zbóż zimotrwałość i mrozoodporność....

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 12:59