StoryEditorWiadomości rolnicze

5-latek pojechał z bratem ciągnikiem na pole. Teraz on i jego rodzice trafią przed sąd

27.01.2022., 08:01h
5-letni synek rolników pojechał razem z bratem ciągnikiem na pole. Tym z pozoru normalnym na wsi wydarzeniem zainteresowali się jednak policjanci. Teraz jego rodzice staną przed sądem. Może grozić im kara nawet do 30 tys. złotych i do roku więzienia.

Pod Iławą 5-latek pojechał z bratem na pole. Okazało się, że powinien być na kwarantannie

Jak poinformowała 26 stycznia 2022 roku Komenda Powiatowa Policji w Iławie, policjanci udali się do gminy Zalasewo, aby sprawdzić czy osoby, na które nałożono obowiązek kwarantanny w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem. Wśród takich osób był m.in. 5-letni syn z rolniczej rodziny.  

– Jak ustalili mundurowi, 5-latek zamiast przebywać w domu na kwarantannie, za pozwoleniem rodziców pojechał z bratem ciągnikiem na pole, aby wykonać z nim zlecone prace. Kiedy wyszło to na jaw, o wszystkim został poinformowany Powiatowy Inspektor Sanitarny, który wszczął postępowanie administracyjne, a policjanci dodatkowo sporządzili dokumentację do sądu w celu ukarania rodziców – informuje st.asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowa KPP w Iławie.

Jaka kara grozi za złamanie zasad kwarantanny?

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Po ostatniej zmianie, kwarantanna może trwać do 7 dni.

Bardzo często służby mundurowe sprawdzają czy osoby te rzeczywiście przybywają w izolacji. Jeśli okaże się, że osoba, na którą służby sanitarne nałożyły kwarantannę jest poza miejscem zamieszkania, wówczas informacja o tym trafia do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć karę finansową.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny może zostać nałożona karę do 30 tys. zł. Co więcej, policja wobec taki osób wszczynają postępowanie w sprawach o wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń. A za to grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Czy rolnik na kwarantannie może pracować w swoim gospodarstwie?

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, rolnik pozostający w kwarantannie jest osobą zdrową, która tylko miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Jeżeli nie występują u niego [rolnika -przyp. red.] objawy zakażenia, może wykonywać prace w swoim gospodarstwie. Nie może jednakże opuszczać terenu gospodarstwa i mieć kontaktu z innymi osobami. Dopuszczalne jest prowadzenie na terenie gospodarstwa prac polowych i zajmowanie się inwentarzem, jednakże zalecane jest stosowanie maseczki. W przypadku wystąpienia objawów COVID-19  czynności te nie mogą być wykonywane – można przeczytać w oficjalnym komunikacie GIS.          

Więcej na ten temat w artykule:

Czy rolnik na kwarantannie może pracować w polu oddalonym od gospodarstwa?

Paweł Mikos
Fot. Archiwum policji (zdjęcie poglądowe)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 21:27