StoryEditorPolska

AGROunia mówi stanowcze "nie" zamknięciom targowisk

30.03.2020., 10:03h
Rząd zezwolił na pełny handel w marketach ale zezwolił samorządom na zamknięcie targowisk rolnych. Przez to mniejsi producenci rolni mają problem ze sprzedażą swoich produktów. AGROunia protestuje przeciwko takimi standardom i żąda zmian.

Protest przed Pałacem Kultury i Nauki

AGROunia ułożyła 24 marca pod Pałacem Kultury i Nauki napis ŻYWNOŚĆ! z kilku tysięcy bratków, które obecnie zaczynają gnić u ogrodników w całym kraju. Chce w ten sposób zaprotestować przeciwko temu, że rząd zezwolił na pełny handel w sieciach handlowych (Biedronka, Lidl, Kaufland, Carrefour i inne) oraz marketach budowlanych (Castorama, Leroy Merlin), zezwalając jednocześnie samorządom na zamknięcie wielu zlokalizowanych na powietrzu bazarów i targowisk.

Niesprawiedliwość i faworyzowanie zagranicznych sieci handlowych

Według tej organizacji, takie traktowanie drobnej przedsiębiorczości jest przejawem niesprawiedliwości społecznej i dowodem na faworyzowanie zagranicznych sieci handlowych. Wielu rolników ma natomiast coraz większy problem ze sprzedażą płodów rolnych. Bratki zostały przekazane przedstawicielom Chorągwi Stołecznej ZHP, której harcerze opiekują się starszymi osobami poddanymi kwarantannie. Ponieważ Chorągiew Stołeczna prowadzi ośrodek kwarantannowy, AGROunia dostarczy ponadto podopiecznym zapas warzyw i owoców.

Apel ministra Ardanowskiego

O niezamykanie targowisk i bazarów zaapelował do samorządów 25 marca także Jan Krzysztof Ardanowski.
W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – powiedział szef resortu rolnictwa.

Magdalena Szymańska
fot. AGROunia
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 12:27