StoryEditorWiadomości rolnicze

ARiMR ma wspierać badania profilaktyczne rolników. Jak to ma wyglądać?

28.11.2022., 13:11h
Będą darmowe badania profilaktyczne dla rolników. 23 listopada 2022 r. miało miejsce podpisanie Listu Intencyjnego dotyczącego współpracy w zakresie promocji zdrowia i upowszechniania programów profilaktycznych na obszarach wiejskich. Podjęcie takich działań ma zachęcić rolników do wykonywania regularnych badań, które ich nie obowiązują.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa najbliższa rolnikowi

List Intencyjny w sprawie współpracy w zakresie promocji zdrowia i upowszechniania programów profilaktycznych na obszarach wiejskich został podpisany przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezes ARiMR Halinę Szymańską.

Minister Adam Niedzielski poinformował, że jednym z kluczowych punktów wprowadzanego przez ARiMR projektu będzie Program 40+, dedykowany osobom, które ukończyły 40-sty rok życia i powinny wykonać pakiet badań profilaktycznych, co ma poprawić zdecydowanie niekorzystne statystki zdrowotne na obszarach wiejskich.

W związku z niepokojącym stanem badań rolników stwierdzono, że biura ARiMR są najbardziej korzystnym i najbliższym im miejscem, w którym mogliby wypełnić ankietę dotyczącą swojego zdrowia.

– Nikt nie ma większego dostępu do rolników niż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdyż prawie każdy rolnik jest beneficjentem płatności bezpośrednich. Dlatego powstał pomysł, aby poprzez struktury agencji docierać do rolników i zachęcać do badań profilaktycznych – przyznał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Skierowanie dla rolnika do każdej wypełnionej ankiety

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swoim koncie na Twitterze przytoczyło słowa wypowiedziane przez prezes ARiMR Halinę Szymańską, która przyznała, że do każdej wypełnionej przez rolnika ankiety zostanie wygenerowane skierowanie na badanie, a wszystkie placówki Agencji są już na to gotowe.

Dlaczego rolnicy rzadko się badają?

Badania przeprowadzone przez odpowiednie instytucje wskazują, że rolnicy badają się rzadko ze względu na to, że:

 • po prostu rzadziej korzystają z porad lekarza pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów i badań profilaktycznych;
 • nie mają obowiązku wykonywania badań profilaktycznych (wstępnych czy okresowych), co podkreślał wicepremier Kowalczyk
 • mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej, a w wielu gminach – do podstawowej opieki medycznej.

Na co najczęściej chorują rolnicy?

Przeprowadzone w 2022 roku badania, które wykonali pracownicy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wykazały, że rolnicy i ich rodziny najczęściej zapadają na choroby:

 • przewlekłe,
 • układu kostno-stawowego,
 • układu sercowo-naczyniowego,
 • metaboliczne,
 • depresje.

Celami "Programu profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców obszarów wiejskich" są:

 • promocja zdrowia i zdrowego trybu życia, w tym programów profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolników,
 • zwiększanie świadomości rolników w zakresie możliwości wczesnego rozpoznawania oraz diagnozowania chorób zawodowych i cywilizacyjnych;
 • umożliwianie, w przypadku rolników zainteresowanych profilaktyką zdrowotną, przeprowadzania badań podstawowych (pakiet diagnostyczny dla kobiet i mężczyzn) w ramach przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia, wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia, oferty programu "Profilaktyka 40 PLUS".

Dzięki podjęciu takich działań profilaktyka, diagnostyka i terapia są możliwe w wybranych ośrodkach w Polsce. Ponadto usługi są wykonywane bezpłatnie.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 14:29