StoryEditorWiadomości rolnicze

ARiMR rozpoczęła nabór wniosków o wsparcie dla młodych rolników

21.08.2015., 10:08h
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od czwartku 20 sierpnia przyjmuje wnioski o wsparcie dla młodych rolników. W perspektywie finansowej 2014-2020 na pomoc może liczyć 30 tysięcy rolników. Do rozdysponowania jest 718 mln euro. 

Obecna edycja różni się od poprzednich. Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli prowadzenie gospodarstwa rolnego, a stali się jego właścicielem nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. O premię może się starać rolnik, który nie ukończył 40 lat.

 

Dotychczas o dotację mogli się ubiegać rolnicy, których wielkość gospodarstwa była co najmniej taka jak średnia krajowa (ponad 10 ha). Teraz w województwach, gdzie gospodarstwa są małe - np. w południowo-wschodniej części kraju - premię będzie mógł dostać rolnik, który ma grunty takie jak średnia wojewódzka (przy czym przynajmniej 70 proc. gospodarstwa musi być własnością rolnika, z użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa).

 

Kolejnym kryterium, które jest brane pod uwagę przy przyznawaniu premii, jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa - dotyczy to całego kraju - i nie może być mniejsza niż 13 tys. euro i większa niż 150 tys. euro.

 

Osoba ubiegająca się o dotację musi mieć wykształcenie rolnicze - czym jest ono wyższe, tym przyznawane jest więcej punktów. W przypadku, gdy gospodarz tego wykształcenia nie posiada, ma trzy lata na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych, liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

 

Premia dla młodych rolników "na start" wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wypłacana w dwóch ratach: pierwsza w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta warunków, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji; druga - w wysokości 20 proc. - po zrealizowaniu biznesplanu.

 

Udzielenie pomocy młodemu rolnikowi ma doprowadzić zwiększenia ekonomicznej wartości gospodarstwa o 10 proc. po trzech latach od jej otrzymania.

 

Wsparcia nie otrzymają gospodarstwa, których głównym kierunkiem produkcji będzie: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

 

Wnioski, tak jak w poprzednich latach, przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je dostarczyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym lub pocztą kurierską do 2 września br.

 

Prezes ARiMR Andrzej Gross podczas wyjazdowego spotkania z dziennikarzami podkreślił, że pomoc dla młodych rolników jest istotnym elementem rozwoju rolnictwa. W całej UE jest ok. 7,5 proc. młodych rolników (do 35 lat), w Polsce dwa razy więcej (15 proc.). Oznacza to, że w Polsce mamy najmłodszych rolników w UE. Młodzi rolnicy ze względu na większą otwartość na zmiany szczególnie łatwo podejmują innowacyjne działania, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskiego rolnictwa. Spośród 1 mln 350 tys. rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie blisko 30 proc. stanowią rolnicy przed 40-tką.

 

Jak poinformował w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wicedyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich resortu rolnictwa Mieczysław Paradowski, do dyspozycji w tym naborze jest duża pula środków. Dlatego resort nie przewiduje jej wykorzystania w tym naborze, bowiem określone jest minimum punktowe, które kwalifikuje wniosek do udzielenia pomocy. Planowane są kolejne nabory w I kw. każdego roku. Dyrektor dodał, że przepisy przewidują, iż nabór wniosków może trwać od 14-30 dni, więc możliwe jest przedłużenie naboru, ale ta decyzja należy do prezesa ARiMR.

 

Jest to pierwszy nabór z nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc dla młodych (do 40 lat) "na start" w prowadzeniu gospodarstwa jest udzielana od 2004 r. W poprzednich latach z premii na rozpoczęcie działalności rolniczej skorzystało ok. 50 tys. gospodarstw. Działanie to nie zostało jeszcze zakończone i obecnie wypłacane są dotacje dla rolników jeszcze z PROW 2007-2014. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 18:46